DSLR Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda DSLR Fotoğraf Makinası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler sizler için araştırdık

90

Eskiden büyük fotoğraf makineleri, film yıkama banyoları artık yerini dijital fotoğraf makinelerine bıraktır. Fotoğraf çekmek hem hobi hem de sanattır. Bu özel zevk için birbirinden farklı fotoğraf makineleri üretilmiştir. Profesyonel veya amatör olarak fotoğraf çekmek istiyorsanız fotoğraf makineleri hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir.

Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dijital fotoğraf makinesi alırken öncelikle ne amaçla nerede kullanacaksınız ona karar verin. Hem ekonomik hem de ergonomik olsun istiyor ve seyahatlerde bolca fotoğraf çekiyorum diyorsanız kompakt fotoğraf makineleri sizin için ideal olacaktır. Dslr fotoğraf makineleri ise profesyonelliğe uzanan ilk adım olarak görülür. Dslr fotoğraf makinelerinin en önemli özelliği sensör ve objektifidir. Fotoğraf kalitesi bu 2 özellik ile artar.

Dslr Fotoğraf Makineleri Objektifi

Değiştirilebilir objektif özelliği sayesinde fotoğraflar çekiminde kalite artar. Manzara fotoğrafları çekecekseniz geniş açılı obje fotoğrafları çekecekseniz dar açılı objektif tercih edebilirsiniz. Birçok alanda görüş ayrılığına neden olan değiştirilebilir objektif kullanımı, maliyeti oldukça arttırır. Mtf değeri, dar açı, geniş açı, titreşim giderme gibi ayrıntılı objektif, maliyeti arttıran faktörlerdir.

Dslr Fotoğraf Makineleri İle Fotoğraf Çekimi

Dsrl fotoğraf makinelerinde bulunan sensörler fotoğraf makinesinin gözü gibidir. Sensörler objektiften gelen görüntünün dijitalleştiği ortamdır. Örnek verecek olursak bir evin resmini çekiyorsak o evin görüntüsünü elektronik sinyallere çevirir. Sensörlerin üzerinde ışığa duyarlı hücreler vardır. Sensör üzerinde ne kadar çok ışığa duyarlı hücre yani fotodiyotlar barsa çözünürlük o kadar artar. Video çekimlerinde sensörler sürekli ışığa maruz kalır, buda sensörlerin ömrünü kısaltan bir durumdur.

Özellikle video çekmek istiyorsanız video kamera almanız daha sağlıklı olacaktır. 2. El fotoğraf makinesi alırken sorgulamanız gereken birçok unsur vardır. Bilinen markalardan ve bilinen yerlerden alınması gerekir. Aldığınız ürünlerin garantisine dikkat edin. İyi bir fotoğraf makinesi alırsınız fakat lensinde problem vardır, yeni alacağınız lens fotoğraf makinesi fiyatını geçer. Bunlar pahalı parçalardır. Fotoğraf makinesi alırken ince eleyip sık dokumak önemlidir. Özellikle de 2. El fotoğraf makinesi alıyorsanız.