Doğru Saç Modeli Nasıl Seçilir ?

661

Dergilerde ya da başkalarında çok beğendiğiniz bir saç modelini kendinizde uyguladığınızda sonuç tam bir hayal kırıklığı olabilir. Bunun sebebi saç modellerinin her yüzde farklı durmasıdır. Bir kadın için büyük önem taşıyan saç, doğru seçilmiş bir modelle güzelliğinizi vurgular. Doğru saç modelini bulmak için öncelikle yüz şeklinizi belirlemeniz gerekmektedir. Böylece yüzünüzde gizlemek istediğiniz kısımları kolaylıkla saklayabilir, aynı zamanda size en çok yakışacak saç modeline sahip olabilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Doğru Seçim Yapabilmek İçin;

Oval bir yüzünüz varsa ideal yüze sahipsiniz demektir. Katlı kesimlerden kaçınarak istediğiniz modeli kısa, uzun kullanmanız da sakınca yoktur. Yüz şeklinizden dolayı fazlasıyla seçenek bulabilirsiniz.

Yuvarlak bir yüze sahipseniz üst kısımları katlı kesimlerle yüzünüzü oval gösterebilirsiniz. Mümkün oldukça kabarık, dalgalı saçlar sizin için idealdir.

Kare yüzler ise daha sert görünüşe sahiptir. Yüzünüzdeki bu ifadenin yumuşamasını kakül tercih ederek sağlayabilirsiniz. Yuvarlatılmış kesimler tercih etmeniz sert ifadenizi de yok edecektir.

Üçgen yüz şekline sahipseniz çeneyi biraz saklamayacak, geri planda bırakacak saç modelleri tercih etmenizde fayda vardır. Saçın üst kısmı hareketlendirilmelidir. Kısa saç modelleri sakıncalı olabilir. Mutlaka kısa bir model tercih edilecekse ense kısmında kısa yanlara doğru uzun bırakılan bir model tercih edilmeli, saçın üst kısmı yine hareketlendirilmelidir.

Kalp şeklindeki yüzlerde kısa kullanılmamalıdır. Orta, uzun saçlarda kakül tercih edilmelidir.

Bunların haricinde doğru saç modelini bulmak için giyim tarzınız, boyunuz da dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.