Doğal Yöntemlerle Sigarayı Bırakabilirsiniz

Sizin için sigarayı doğal yöntemlerle nasıl bırakacağınızı araştırdık

199

Öncelikle sigarayı bırakmak istiyorsanız “yapamayacağım” kelimesini aklınızdan çıkarmalısınız çünkü bırakabilirsiniz. Hayatınızı olumsuz yönde etkileyen bir aktiviteyi neden yapasınız ki ? Peki sigarayı nasıl bırakmalısınız? Geçelim konumuza.

Neden Sigara İçilir?

İmaj kaygısı, aile faktörü, alışkanlık, keyif almak, nikotin açlığı, stres, arkadaş etkisi, özentilik, bir büyüme sembolü olarak görülmesi, bir gruba dahil olma kaygısı özellikle genç bireyleri sigara içmeye itmekte ve bunun iyi bir şey gibi görünmesini sağlamaktadır.

Sigarayı Bırakmak için Etkili Faktörler

Arkadaşlar sigarayı bırakmak istiyorsanız öncelikle kararınız kesin olmalı bu son dal gibi polemiklerle kendinizi kandırmayın çünkü asla o son dal olmayacak. Evinizde size sigarayı hatırlatan çakmak, kül tablası, sigara paketi gibi öğeler olmasın. Evdeki sigaraların hepsini dolu olsa bile ya atın ya da arkadaşlarınıza verin. Sigara aklınıza gelince sakız çiğneyin, spor yapın ya da müzik dinleyin. Bu size sigarayı unutturacaktır. Sosyal aktivitelerinizi artırın ve sigara içilmeyen ortamlarda bulunmayı tercih edin. Eğer sigara bir el alışkanlığınızsa yanınızda anahtarlık, tesbih vb elinizi meşgul edecek aksesuarlar taşıyın.

Sigarayı Bırakmanın Size Kazandırdıkları Nelerdir?

Günde bir paket sigara içiyorsanız ve sigaranız 10 tl değerindeyse bunun size yıllık zararı tam olarak 3650 ₺’ dir. Bunun yanı sıra bir insan ortalama bir sigarayı 7 dakika gibi bir sürede içmekte bu da günde 1 paket sigara içen bir insanın 1 gün içerisinde 140 dakikasının boşa gitmesi, bir ay içerisinde ise 70 saatinin boşa gitmesi demektir.

Eğer 10 yıl boyunca sigara içmez o parayı biriktirirseniz kendinize 30-40 bin ₺’lik ideal bir araba alabilirsiniz.

Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Akciğer kanseri
Ağız ve yutak kanseri
Pankreas kanseri
Mide kanseri
Safra kesesi kanseri
Karaciğer kanseri
On iki parmak bağırsağı kanseri gibi asrın vebası kanser türlerinin ilk sebebi sigaradır.
Beyin felci
Bunama
KOAH
Kalp krizi
Bağımlılık
Yüksek tansiyon
Sırt ve bel ağrısı
İlaçlara karşı bağışıklık
Gastrit
Kısırlık
Düşük yapma
Erken menopoz
Kemik erimesi
İktidarsızlık
Burger hastalığı
Diş eti hastalıkları
Diş kaybı
Katarakt
Cilt bozukluğu
Kalp damar hastalıkları
Damarları tıkanıklığı
Sigara iyi kolesterolü düşürür.
İyileşme güçlüğü

Sigaranın Sizden Götürdüklerini Hala Göremiyor musunuz ?

Sigara sadece size değil çevrenizdekilere eşinize, dostunuza bile zarar verebilir. Sigaranın birçok hastalığa yol açtığı biliniyor. Bunun yanı sıra sigara, hayatınızın her alanında olumsuzlukları da beraberinde getirebilir. Bırakabileceğiniz bir şey için kendinizi bu kadar zora sokmak size mantıklı geliyor mu ? Bana gelmiyor. Bugünden başlayarak sigarayı bırakın ve daha mutlu bir hayat yaşayın.