David Attenborough Kimdir?

tarafından Blog Adresi
100 Görüntüleme

Bu yazımızda David Attenborough kimdir ve hayatı nasıl geçmiştir onu ele alacağız. Makale sonunda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacağını ümit ediyoruz. Bazı ünlü bilim insanları, araştırmacılar, natüralistler bize evrenimizi keşfedebilmemiz için fırsat tanımışlardır. Onların sayesinde birçok şeyi tanıyıp öğrenmiş, bu sınırlı yaşamımızda oldukça fazla bilgi edinebilmişizdir. Belki bu insanlar olsaydı çok sınırlı bir bakış açısına sahip olup, bilgilerimizin sadece yaşadığımız ortamla sınırlı kalabilmesine göz yumacaktık ancak böyle bilim insanları sayesinde birçok şeyi fark edebildik.

David Attenborough Kimdir?
David Attenborough Kimdir?

David Attenborough

8 Mayıs 1926’da doğan ve günümüzde hala yaşıyor olup bizlere birçok şey katan David Frederick Attenborough, İngiliz yayıncı ve natüralisttir. Doğa tarihiyle alakalı birçok önemli şeye imza atan David Attenborough, İngiltere’de milli bir hazine kabul edilir. Film, kitap alanında çalışmalar yapmış bu çalışmalarıyla ödül kazanmıştır. Ki bu da şaşırtıcı bir şey olmasa gerek. BBC’de eski bir üst düzey yönetici konumundadır. David Attenborough, yönetmen, yapımcı ve aktör Richard Attenborough’un kardeşidir. Bu da onu yaptığı işlerden bağımsız çok farklı bir statüye koyar. Arkasında onu destekleyebilecek biri vardır ve başarılı olabilmesi çok gurur verici bir şeydir.

David Attenborough’un Hayatı

İnternet üzerinde birçok farklı kaynakta da rastlayabileceğimiz bir hayat hikayesi mevcuttur. Londra, İngiltere’de yüksek okul müdürünün ikinci oğlu olarak dünya’ya gelmiştir. Cambridge Üniversitesi’nde doğa bilimleri, zooloji ve jeoloji üzerine olan eğitimini tamamladı. 1950 yılında kariyerine başladığı söylenebilir. BBC’de Zoo Quest serisini başlatan bir yapımcı oldu. Daha sonra hayvanat bahçesinden getirilen hayvanların tanıtımı için çektiği 3 bölümlük ”The Pattern Animals” programını çekti. 1954 yılında zorunlu olarak ilk kez kamera karşısına geçmek zorunda kaldı. Kariyerinin ilerleyen zamanlarında izleyicilerine yağmur ormanlarını, doğada yaşayan hayvanları çektiği belgeseller ile gösterdi. Doğa tarihi programlarına devam etti. 1985 yılında Kraliçe II. Elizabeth tarafından ”Sir” unvanı aldı.

David Attenborough’u Bu Kadar Önemli Kılan Nedir?

Bizlere doğa tarihini en çarpıcı şekilde yansıtan kişilerden biri oldu. Hayvanların yaşayış şekillerini, doğada nasıl bulunduklarını belgesel niteliğinde anlatmaya devam etti. Birçok insan sadece televizyon sayesinde bu kadar fazla bilgiye ulaştı ve neticesinde David Attenborough’u sevilen, sayılan biri yapan en önemli unsur da bu oldu. Zaman içerisinde ilgisi olmayanların bile hayran kaldığı bu saygıdeğer kişi, aldığı ödüller sayesinde başarısını bir hayli kanıtlamış bulunuyor. Belki de o olmasaydı biz sayesinde bu kadar bilgilendiğimiz birinden mahrum kalmış olacaktık. O yüzden bilim insanları, araştırmacılar, natüralistler saygıyı hak ediyor. Biz sınırlarımızın, kalıplarımızın dışına çıkamazken onların keşfettiği bu dünyayı onların gözünden biz de keşfetme imkanı bulabiliyoruz. Bulunduğumuz konumdan dünyanın bir ucunda neler olduğuna dair fikrimiz yokken bir tuşla çok şey hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Sanırım David Attenborough’u da bu kadar önemli kılan şey dünyayı ve yaşamı bir ekrana sığdırabilmesi.

David Frederick Attenborough’un Ailesi

Leicester’daki University College’da yaşamını sürdüren Attenborough’nın ailesi Nazi Almanyası zulmünden kaçan iki kız kardeşi evlat edinmişti. Sir David Frederick Attenborough’un ailesi ile alakalı çok fazla bilindik kaynak olmasa da babasının Üniversite’de yönetici pozisyonundan kaynaklı olarak akademik çevresiyle çok erken tanıştı. Eşi Jane Elizabeth Ebsworth Oriel’i kaybetse de kızı Susan Attenborough, oğlu Robert Attenborough hayattadır ve öğretmenlik görevini yapmaktadır.

David Attenborough Kimdir?
David Attenborough Kimdir?

David Attenborough’un Kitapları

Bizlere birçok şey katmış olsa da bunlardan bazısı vardır ki özellikle çok önemlidir. Bu kitaplarında doğadaki yaşamı, hayvanların uyumluluğunu, hangi canlılara daha tanık olmadığımızı ve bu canlıların bilinmeyen hangi özellikleri olduğu gibi konuların üzerinde durmuş, okuyucusunu bilgilendirmeyi ve bilgilendirirken de ona hayatı boyunca sunabileceği en değerli şeyi sunmuştur. Bu merak unsurunun giderilmesidir.

Kitapları;

  • Frozen Planet (Kutuplar Atlası)
  • Mavi Gezegen (The Blue Planet)
  • A Life On Our Planet
  • Life Stories
  • The Life Of Birds gibi pek çok kitabının olduğunu söylenebilir.

Ancak çevrilmiş pek az kitabı vardır. Neden çevrilmediği sorusu tartışılır çünkü kendisi oldukça önemli bir kişidir. Bu kişinin kitaplarından alınacak derslere ve bilgilere çok ihtiyaç vardır. Bu nedenle kendisi üzerinde daha çok araştırma yapılmalı ve öğrendiği derslerin incelenmesi gerekebilir.

David Attenborough’un En Önemli Belgeseli

Hiç kuşkusuz üzerinde durulması ve anlaşılması gereken pek çok başarıya imza attığı bilinse de bunların içerdiği bilgiler bakımından en önemlilerinden biri çekmiş olduğu belgeselleridir. Bu belgesellerinin insanlığa katkısı oldukça büyüktür ancak incelenmesi ve topluluk tarafından daha çok bilinmesi gerekir. Bunlardan biri ”Gezegenimizden bir yaşam” adındaki belgeseldir. Tabiat’ın, Dünya’nın evreni hakkındaki bu belgeselde pek çok çarpıcı şeyin üzerinde duruluyor. İzlenmesi mutlaka tavsiye edilir. Bu belgesellerden çıkartacağımız bir sürü ders var. Doğanın korunması, bizim kirletmekte olduğumuz dünyanın hayvanların da yaşam alanı olduğu, bizim yaptığımız her şeyin onlar üzerindeki etkisi ve sonuçlarına katlanmamız gerektiği gibi dersleri çıkartabilir, doğayı koruyabiliriz.

David Attenborough’un Aldığı Ödüller

Uluslararası Emmy Kurucu ödülü, Uluslararası Cosmos ödülü, BAFTA televizyon özel ödülü gibi hepsini sayamayacağımız ödüllerin sahibi olmuştur. Geçmişte yaptığı pek çok şeyin üzerine hak ettiğini de almıştır denebilir. Bu alanlarda güzel işler başaran insanlara çok ihtiyacımız var bu bir gerçek. Bu neticede aldığı ödüller de onun tamamen hak ettiği bir şeydir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.