Çocukta Travmaya Neden Olacak Anne Baba Davranışları

Bu yazıda Çocukta Travmaya Neden Olacak Anne Baba Davranışları konusunu sizleri için inceledik.

73

Travma kavramı, normal işleyen süreç içerisinde insanın dayanma gücünün üstüne çıkan ya da onu zorlayan bir olay veya durum olarak tanımlanabilir. Travma sebepleri arasında ise insanlar tarafından meydana getirilir. Örneğin, tecavüz yaşanması, taciz, hırsızlık, vahşet yaşanan bir suruma şahitlik etmesi, çocukta travmaya neden olacak anne baba davranışları, kazalar veya çocuğun okul gösterisi sırasında son anda rolünü unutması da çocuk için travma yaratabilir.

Çocuklar Ne Zaman Travma Yaşar?

Çocuğun travma yaşamasında ki en ciddi faktör o durumu kendi ya da yakını için tehdit olarak algılamasından kaynaklanır. Olay yaşamlarında ne kadar ciddi bir tehdit ise yaşadığı travma o derece büyük olacaktır. Travmaların bir kısmını doğal afetler meydana getirir. Doğal afetler normal süreci bozan ve aniden gelişerek ani kayıplara sebep olan ciddi bir travma kaynağıdır. Buda çocuğun yaşamının değişmesine ve asla eskisi gibi olmamasına sebep olabilir.

Anne ve Babanın Çocuğun Travmasındaki Rolü

Çocuklar travmatik bir durum yaşadığında, çocuğun olaylara vereceği tepkiler anne ve babaya bağlı olarak değişir. Çocuk için yaşadığı bu olay bir ilki oluşturur. Bundan kaynaklı olaraktan nasıl davranacağını bilmesi mümkün olmaz. Yapacağı ilk davranış anne ve babasının olaya nasıl tepki vereceğini gözlemlemek olacaktır. Anne ve baba çocuğunu dikkatli bir şekilde dinlemeli ve onu anlamaya çalışmalıdır. Mutlaka ona güven vermelidirler. Olayı henüz çözemedik ama çözüm düşünüyoruz ve en kısa sürede çok daha rahat olacağız gibi bir konuşma yapmalıdır. Böylece çocuk kendini güvensiz hissetmez.

Çocuğun Travmaya Verdiği Tepkiler

Çocukların genel travma sebeplerini atlatmasını sağlamak daha kolaydır. Örneğin deprem olduğunda deprem benim yüzümden oldu diyerek kendisini suçlamaz ancak tacize ya da tecavüze uğraması durumunda ben sebep oldum demem ihtimali yüksektir. İnsan kaynaklı olan travmalar çocukları çok daha fazla etkiler. Travmaya da bağlı olacak şekilde çocuğun davranışları değişebilir. Örneğin, kâbus görmesi, yemek yeme, içme ve tuvalet alışkanlıklarında geriye dönük olan davranışlar görülebilir. Uykuya düşkünlük ve yalnız kalma isteği olabilir, donuklaşır ya da kıpır kıpır bir hal alabilir.