Çocuklarda Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme

tarafından Blog Adresi
191 Görüntüleme

Bir çocuğun doğumundan itibaren beslenmesiyle ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ebeveynler çocukların beslenmesine dair pek çok problemle karşılaşırlar. Çocukların yemek yememesi, her besine ilgi duymaması, az besin tüketmeleri gibi birçok sorun sayılabilir. Çocukların beslenmesi ile ilgili öncelikle doğru bilgiler edinilmelidir. Bu bilgiler ışığında çocuğun doğru beslenmesi sağlanabilir. Çocukların sağlıklı bir gelişim süreci geçirmeleri ve sağlıklı olabilmeleri için doğru beslenmeleri gerekir. Okul öncesi dönem beslenme konusuna da gereken önem verilmelidir. Peki, Çocuklarda Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme nasıl olmalıdır?

Çocuklarda Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme
Çocuklarda Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme

Okul Öncesi Beslenmenin Önemi

Okul öncesi dönem her çocuk için önemlidir. Zira bu dönem çocuğun temel alışkanlıklarını geliştirdiği dönemdir. Bu dönemde edinilen alışkanlıklar yetişkinlik döneminde de kendini gösterir. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve düzensiz beslenme çocuğun yetişkinlik dönemini de olumsuz etkiler. Bu dönemde çocuğa doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır.

Öğün saatlerinden öğünlerde tüketilmesi gereken besinlere kadar doğru beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Burada en önemli görev ebeveynlere düşmektedir. Çocuğun her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da doğru alışkanlıklar edinmesi ebeveynlerin çabalarıyla mümkün olur.

Genelde ebeveynler çocukları çok yemek yediğinde sağlıklı beslendikleri kanısına varırlar. Ancak, çocukların bu dönemde çok yemek yemeleri sağlıklı beslendikleri anlamına gelmez. Her gün makarna ya da kızartma gibi besin değeri oldukça düşük besinlerden yiyen ve buna bağlı olarak kilolu olan çocuk sağlıklı çocuk demek değildir. Besin değeri olmayan bu gıdalar çocuğun sağlığına hiçbir olumlu katkı sağlamaz. Bununla beraber; bu gıdalar çocuğun gelişimini geriletir. Yani çocuğun sağlıklı gelişimini yavaşlatır. Çocuk kilo almaya başlar. Bu noktada ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekir. Zira çocuğun sürekli kilo artışı sorunlara neden olabilir. Önemli olan bu süreçte çocuğun boy takibinin yapılmasıdır.

Beslenme düzeninde çocukların çok sevdikleri atıştırmalıklar da yer alabilir. Ancak; bu atıştırmalıkların sağlıklı atıştırmalıklar olması gerekir. Kuru meyveler, ceviz, fındık, badem yağlı tohumlardır. Bu tam tahılların gün içinde tüketimi çocukların damak zevkine hitap etmekle beraber sağlıklı ara öğünler almalarını da sağlar.

Kahvaltı

Sağlıklı beslenme denilince her zaman belirtildiği gibi kahvaltı herkes için önemlidir. Okul öncesi dönem için kahvaltı daha da büyük önem taşır. Çocuk bütün gece süren bir açlık sonrasında sağlıklı bir kahvaltıya ihtiyaç duyar. Her sabah düzenli olarak kahvaltı etmesi gerekir. Bu düzen çocuğun kahvaltı alışkanlığı edinmesini de sağlar. Haşlanmış yumurta, peynir, süt, bal, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilebilir.

Çocuklarda Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme
Çocuklarda Okul Öncesi Sağlıklı Beslenme

Öğünler

Okul öncesi dönemde bir çocuk için 3 ana öğün ve 2 ara öğün olmak durumundadır. Bu öğünlerin atlanmaması da oldukça önemli. Zira çocuğun gün boyunca zihinsel ve fiziksel aktiviteleri sağlaması için güç ve enerjiye ihtiyacı olacaktır. Bunun sağlanması da öğünlerde tüketilen besinlerle ilgilidir. Öğünlerde doğru besinlerin tüketilmesi gün boyu çocuğun performansını yükseltecektir.

Yeterli Vitamin ve Minerallerin Alımı

Beslenme düzeninde vitamin, protein, kalsiyum gibi gerekli alımların yapılması için doğru besinlerin tüketimi sağlanmalıdır. Protein kaynağı olan et, tavuk, yoğurt, süt, yumurta, peynirin yeteri kadar tüketilmesi sağlanmalıdır. Bu dönemde vitamin alımı da son derece önemlidir. Vitamin gereksinimleri de yine doğru besinlerle sağlanır. Mevsiminde ve taze meyve ve sebzeler beslenme düzeninde yer almalıdır. Çocuğun gelişimine sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve beslenme alışkanlıklarını kazanması için bu gereklidir.

Sebzelerin Tüketimi

Okul öncesi dönemde çocuklar sebze yermekten hoşlanmazlar. Ancak; sağlıklı beslenmeleri için sebze tüketmeleri son derece önemli. Bunun için sebzelerin pişirilme usullerine dikkat edilmesi gerekir. Bu dönemde çocuklar besinleri karışık olarak tüketmekten hoşlanmazlar. Bu nedenle; sebzelerin pişirilmesi kadar sunumuna da özen gösterilmelidir. Lahana, karnıbahar, pırasa gibi sebzeleri tüketmeleri oldukça zor. Bunun yerine; sevebilecekleri sebzeleri tüketmeleri sağlanabilir.

Sebze yemekleri karışık verilmemelidir. Daha lezzetli pişirme usulleri öğrenilebilir. Böylece çocuk sebze tüketimine teşvik edilebilir. Domates, havuç çiğ şekilde verilebilir. Bu tür sebzeler ince dilimler halinde kesilebilir. Böylece tüketmeleri daha kolay olup bu şekilde sebze tüketmeyi daha çok seveceklerdir. Bu şekilde çocukların bu dönemde sebze grubu besinlerden fayda sağlamaları mümkün olur.

Sofra Düzeni

En önemli hususlardan biri de budur. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse genellikle ilk olarak çocuğa yemek yedirilir. Daha sonra yetişkinler olarak sofraya oturulur. Ancak; bu birçok açıdan önerilmez. Çocuğun aile ile birlikte sofra düzenine alışması gerekir. Bunun için çocukların ilk yaşlarından itibaren aile ile sofraya oturması gerekir. Bu çocuğa doğru bir alışkanlık kazandırır. Aile ile aynı sofrada olmak ve onların tükettiği yiyecekleri tüketmesi de son derece önemli. Çocuk ailesiyle sofraya oturduğunda psikomotor gelişimi olumlu etkilenir.

Aynı zamanda kültürel gelişimi açısından da bu, olumlu bir durumdur. Çocuğun yemek düzeninin oluşmasını sağlar. Buna ek olarak; çocuklar yetişkinleri taklit ederler. Onların yeme şekillerine ve yediklerine dikkat ederler. Bu nedenle ebeveynlerin her zaman için bir rol model olduğunu unutulmamaları gerekir.

Okul Öncesi Beslenmede Yapılan Yanlışlar

  • Okul öncesi beslenmede bazı yanlışlar sıklıkla yapılıyor. Bütün bunlar çocuğa yanlış beslenme alışkanlıkları kazandırıyor.
  • Şeker, tuz, kahve ve çay tüketimi bu dönemde kesinlikle yaptırılmamalı.
  • Gazlı ve asitli içecekler içirilmemeli.
  • Hazır çorbalar ve konserve yiyecekler farklı katkı maddeleri içerirler. Bu nedenle tüketilmeleri sakıncalıdır.
  • Sucuk ve sosis gibi işlenmiş gıdalarda da katkı maddeleri vardır. Bunlarında tüketimi sakıncalıdır.
  • Hazır meyve sularının hepsi glikoz şurubu içerir. Çocukların tüketilmesi önerilmez.

Bunların yerine, içecek olarak süt, mevsiminde olmak üzere taze sıkılmış meyve suyunu tüketilmesi sağlanmalıdır. Meyve püresi de tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.