Çocuklarda Kreş Eğitimi Önemli mi?

Bu yazıda Çocuklarda Kreş Eğitimi Önemli mi? konusunu sizler için inceledik.

198

Çocuklarda okul öncesi eğitimin önemi gün geçtikçe anlaşıldığı için, bu eğitime katılan çocuk sayısında da gün geçtikçe artış görülmektedir. Özellikle küçük yaşlarda çocukları olan ebeveynler, çocuklarda kreş eğitimi önemli mi? sorusunun cevaplarını internet ortamında sıkça aramaktalar. Bilim adamları tarafından çocukta gelişimin en hızlı gerçekleştiği dönem 0 ile 6 yaş olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda çocuklar için verilebilecek en uygun kreş eğitim yaşı da 3 ile 4 olarak tavsiye edilmektedir.

Kreş Eğitimi Neden Bu Kadar Çok Önemlidir?

Çocuklardaki beyin gelişiminin yaklaşık % 70’inin 4 yaş civarlarında tamamlandığı kabul edildiğinden, bu dönemde verilen iyi ve profesyonel eğitim bu gelişme sürecine çok fazla olumlu katkı sağlamakta ve çocukların ileri yaşamlarındaki yeteneklerini etkilemektedir. Bu dönem bilim adamları tarafından binanın temeli olarak görülmekte ve çocukların duygusal, fiziksel, zihinsel, sosyal ve dil gelişimlerinin temellerin bu süreçte atılması gerektiği konusunda birleşmekteler. Bu yeteneklerin temeli ne kadar sağlam olursa, gelişim süreci de o kadar hızlı ve sağlam olmaktadır. Özellikle kendine güven konusunun bu yaşlarda oluşturulmasını, daha sonraki dönemlerde birey olarak üreticiliğinin ve verimliliğinin artmasına sebep olmaktadır.

Kreş Eğitiminde Neler Bulunmalıdır?

Kreş sektörü oldukça gelişmiş ve yaygınlaşmış durumdadır. Çocukların kreş kapısından adım attıkları anda eğitimleri başlamakta ve yaptıkları ve gördükleri her şey eğitimlerinin birer parçası olmaktadır. Kreşlerde verilen eğitim konularının başında; selamlaşma, temizlik, kahvaltı, tuvalet eğitimi, zeka gelişimi sağlayan oyuncaklar ve oyunlar (dama ve satranç gibi), şiir ve hikaye ile sohbet gibi dil gelişim çalışmaları, müzik, el yeteneği geliştirme çalışmaları (resim, boyama, kesme, katlama vb.), doğa ve fen ile ilgili çalışmalar (tahmin, benzetme, sorgulama, bitki yetiştirme vb.) ve film izleme gibi konular yer almaktadır.

İyi Bir Kreşte Neler Olmalıdır?

Konu çocukların eğitimi ve bakımı olduğu için kreş personelinin mutlaka bu konuda eğitim almış personel ve yöneticilerden oluşması gerekmektedir. Özellikle eğiticilerin çocuk psikolojisinden anlayan kişilerden ve sabırlı, şefkatli ve konusunu seven eğitmenlerden seçilmesi ön şart olmalıdır. Diğer önemli husus ise gerek yemek gerekse yaşam alanlarının tamamen hijyenik olması ve bu konunun sürekli kontrol edilmesi olmaktadır. Ayrıca oluşturulan grupların yaşları aynı veya yakın olmalı ve eğitim materyalleri modern ve bilimsel olmalıdır.