Çocuklarda Kodlama Eğitiminin Önemi

tarafından Blog Adresi
220 Görüntüleme

Kodlama eğitimi günümüzde ismi sıkça duyulan eğitimdir. Genellikle çocuklar için verilen eğitimdir ve son derece önemlidir. Çocuklarda kodlama eğitiminin önemi şöyledir;

Kodlama Eğitimi Nedir?

Kodlama eğitimi çocuklara okul öncesi dönemde verilmeye başlayan bir eğitimdir. Bu eğitimde çocuklar mobil oyunlar ve oyuncaklar sayesinde kodlama mantığını öğrenmeye başlarlar. Böylelikle de yaşları 10 yaşa ulaştığında kod yazma becerisi kazanırlar. Bu eğitim çocuklara anaokulları, okullar ve diğer eğitim kurumlarında öğretmenler aracılığıyla verilir. Kodlama eğitimiyle çocukların programlama dillerini kullanmadan kod yazabilmeleri sağlanır. Eğitimler sırasında çocukları belirli bir hedefe en doğru şekilde ulaşabilme yollarını bulmalarını öğretmek amaçlanır.

Çocuklarda Kodlama Eğitiminin Önemi
Çocuklarda Kodlama Eğitiminin Önemi

Kodlama Eğitiminin Çocuklar İçin Önemi Nedir?

Kodlama eğitimi çocuklar için son derece önemlidir. Bu eğitim sayesinde geleceğin kurtarıcısı olan çocuklar edindikleri bilgiler sayesinde teknoloji ve bilişim alanında büyük çalışmalar yapabilirler. Ayrıca bu eğitim sayesinde özgüven sorunu yaşayan çocukların özgüven kazanması sağlanabilir. Bunun dışında çocuklar hedefe ulaşmak amacıyla doğru yolları bulmak için çaba harcamaları sebebiyle kodlamanın zihinsel gelişmeleri için de olumlu etkisi vardır. Kodlama eğitimi sayesinde çocukların ilgi alanları tespit edilebilir.

Kodlama Eğitimi Çocuklara Hangi Becerileri Kazandırır?

Kodlama eğitimleri eğitim kurumlarında konuyla ilgili bilgi sahibi olan eğitmenler tarafından verilir. Doğru yöntemlerin öğretilmesi sayesinde çocuklar eğitimin etkisiyle pek çok beceri kazanırlar.

Bu beceriler arasında şunlar yer alır;

  • Bilgisayarı oyun veya internet dışında da kullanmayı öğrenirler.
  • Yaratıcılık yönleri ortaya çıkar.
  • Yaşanan problemlere karşın pratik çözümler üretme becerisi kazanırlar.
  • Eğitimler sırasında arkadaşlarıyla birlikte sorunların çözümüne dair odaklandıkları için takım çalışmasını öğrenirler.
  • Hazırlanan programlar veya oyunlar azim ve sabır gerektirdiğinden çocuklar pes etmemeyi ve sabırlı olmayı öğrenirler.
  • Yaşanan durumlar arasında ilişki kurmayı öğrenirler.

Bunların dışında günümüzde kodlar her alanda kullanıldığı için çocukların küçük yaşlarda kodlama bilgisini almaya başlamaları gelecekte güzel mesleklere sahip olmalarına yardımcı olur. Bunun için imkanlar dahilinde çocukların 5 yaş itibariyle kodlama eğitimini almaya başlamaları gerekir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.