Çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve tedavisi

539

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı sağlık sorunu olmayan çocuklarda da ara sıra görülebilen durumlara benzerlik gösterebildiği için teşhisinin konulması kolay olmamaktadır. Aileler çocuklarındaki en ufak bir rahatsızlıktan, farklı bir davranışından anlamlar çıkarıp endişe edebilmektedir.

Hastalık seviyesinde olan dikkat problemleri dikkat yetersizliği ve hiperaktivite sendromu olarak görülür. Hastalık boyutunda olmayan dikkat eksikliğinin bile çocuğun yaşamını, eğitimini, gelişimini etkileyebilen sorunlara yol açabildiği görülmektedir.

İnsanlarda duyularını ne kadar çok harekete geçirirse o kadar dikkatli olabilir. Beş duyu organı vardır ve dikkat eksikliğinde ya kişinin duyuları harekete geçmeyebilir ya da dikkatini uzun süre toplayabileceği şeyler bulup konsantre olamaz.

Çocuklar genellikle her şeyi incelemeye ve öğrenmeye meraklıdır. Yeni, farklı ve renkli olan şeyler dikkatlerini çeker ve öğrenme isteklerini arttırır.

İhtiyaçlar da insanların dikkatlerini toplamasını sağlar. İhtiyaç ve zorunluluk insanı; ihtiyacını gidermeye yönlendirir.

Korku, stres ve heyecan anları kişilerin dikkatini toplamasını sağlayabilir, ancak bazı insanların dikkatinin dağılmasına neden olabilir.

Çocukların Dikkat Eksikliğinin Teşhisi için Nelere Dikkat Edilir;

Çocuğa bir şey söylendiğinde dinlemekte, odaklanmakta zorlandığı, komut almada zorlandığı, bir şey yapması söylendiğinde anlamakta ve yapmakta zorlandığı, birisi yüz ifadesiyle bir şeyler tarif ettiğinde, kaş çatma gibi ifadeleri anlayamadığı ve tepki vermediği görülür.

Hareketlerini kontrol etmeye çalışsa da kontrol edemediği, aşırıya kaçtığı görülür.

Çocuğun dikkat dağınıklığı olduğu için başkalarının dikkatini çekmek için arkadaşlarına sataştığı, rahatsızlık verdiği, beceriksizlik gibi sorunları nedeniyle sosyal ilişkilerinde bozukluklar olduğu gözlenmektedir.

Çocuğun dikkat sorunu olduğu özellikle ondan bir şeyleri yapması istendiği, sorumluluklar verildiği dönemlerde ortaya çıkar.

Ders çalışırken, bir şeylerle meşgul olması gerektiği zaman odaklanmakta zorluk çektiği görülmektedir.

Dikkat eksikliği fark edilen çocukların özel durumu dikkate alınarak ona göre ilgilenilmelidir.

Dikkat Eksikliğinin Tedavisinde Neler Yapılmalıdır

Dikkat Eksikliğinin Tedavisinde Neler Yapılmalıdır

Öncelikle dikkat eksikliğinin doğru teşhis edildiğinden emin olunmalı. Bu konuda anne – baba ve öğretmenler birlikte hareket edilmelidir.

Anne – baba bu konuyla ilgilenen, bilgisi olan uzmanlardan destek almalı.

Çocuk konuşulabilecek yaştaysa onunla güzel bir dille iletişim kurularak; ona nasıl yardımcı olunabileceği, nasıl yardımcı olunmasının onu rahatlatacağı konusunda kendisinden bilgi alınmalıdır. Dikkat eksikliği problemi olan çocukların sezgileri genellikle iyidir. Kendisi için en iyisinin ne olacağını en iyi kendisi bilir.

Öğretmenin ya da ilgilenen kişilerin çocuğun ilgilerini, nelerle mutlu olduğunu, nelerden hoşlandığını, neleri başarabildiğini, verdiği tepkileri, nelere daha çok odaklanabildiğini gözlemleyerek onu teşvik edici oyunlar ya da öğretim teknikleriyle dikkatini toplamasına yardımcı olunmalıdır.

Çocuğu korkutmak, ilgisiz bırakmak, başarısızlıkları üzerine eleştiriler yaparak kendisini yetersiz hissetmesine neden olmak yanlıştır.

Kendi toparlayamadığı için ailesinin ya da öğretmeninin toparlayıcı, düzenleyici olmalıdır. Onun için plan, program, liste yaparak zihnindeki, dağınıklığı gidermesine yardımcı olunmalıdır.
Derste arada bir sınıftan çıkmasına imkan sağlanmalıdır.

Ödevlerini uzun yapamayabilir o yüzden miktarına değil kalitesine dikkat edilmelidir.
Çocuğun gelişimini ilgiyle takip etmek, anlayışlı ve sabırlı olmak gerekir.