Çocuklarda 2 Yaş Sendromu (1-3 Yaş Dönemi)

Bu yazımızda Çocuklarda 2 Yaş Sendromu (1-3 Yaş Dönemi) sizler için araştırdık

114

Bireyler bebeklikten yetişkinliğe doğru belirli gelişim dönemlerinden geçerler. Her bir gelişim dönemi bireyin başa çıkması gereken yeni bir karmaşadır. Herhangi bir gelişim döneminde yaşadığı karmaşayı başarılı bir biçimde atlatabilmesi için o dönemin özellikleri birey için temel gelişim görevi olmaktadır. Bu görevler anne ve babalar içinde önemlidir. Bebeklik döneminin sona ermesinden sonra (0-1 yaş) İlk Çocukluk Dönemi olarak adlandırılan (1-3 yaş) arası dönem gelmektedir. Anne ve babalar için bu dönem belirli zorluklar içerir. Ancak bu dönemi tanımak ve gelişim sürecinde çocuk için doğru adımları izlemek hem sizin için hem de çocuk için doğru sonuçlar doğuracaktır.

Bu Dönemi Tanıyalım;

Nedir 2 Yaş Sendromu ?

2 yaş sendromu bebeğin 1 buçuk yaşından 3 yaşına kadar tamamladığı bir gelişim dönemidir. İlk çocukluk dönemi olarak adlandırılan bu dönemde anne ve babaları bazı zor zamanlar bekler. Çocuğun kendi duyguları, düşünceleri ve davranışlarının doğru olduğuna ilişkin bir duygu geliştirerek, anne ve babadan bağımsız davranabilme isteği ya da; kendi duygu düşünce ve davranışlarının doğruluğundan kuşku duyarak, yetersizliğinden dolayı utanç duyguları geliştirmek. Ergenlik döneminin bebeklikteki hali olarak da adlandırılır.

Bu dönemde konuşmayı ve yürümeyi öğrenmiş olan çocuk kısmen de olsa annesinden veya babasından bağımsız kendi isteği doğrultusunda hareket edebilmektedir; girişimlerde bulunabilir. Çocuk artık başkalarının yardımını reddederek, yapmak istediğini kendi başına yapma konusunda ısrar edebilir. Sabırla ve ilgiyle kendi başına yapmak istediği eylemlerde cezalandırılmamalı ve özerklik kazanmasına yardım edilmelidir.

Kendi başına BLW yöntemi ile yemek yemeye çalışan çocuklar bu dönemde çok kirletse de kendi yemeyi öğrenmelidir. Sabırlı olunmalı çünkü öğrenme bir süreçtir ve adım adım ilerler. Çocuğunuzun her şeyi tam yapmasını beklemeyin. Yanlış davranışlarında uyarın ve cezalarınız öğrenme isteğini durduracak nitelikte değil de yanlış davranışının doğrusunu gösterecek şekilde olsun. Çocuğunuz sizden öğrendiği davranışları uygular.

Neler Yapılmalı & Yapılmamalı

Çocuğunuzun kendi eylemlerini kontrol etmeye başladığı bu dönemde onunla birlikte oyunlar oynayarak, istediği şeyleri yaparken yanında yardımcı olarak bu dönemi rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. “BEN” duygusunun geliştiği bu dönemde her şeyi kendi yapmak isteyecek ve bazen ısrarcı ve sinirli olabilecektir. Sabırlı olun ve en önemlisi çocuğunuzu anladığınızı ona hissettirin. Konuşurken onun göz seviyesine inin daha etkili iletişim kurabilirsiniz.

Kendi istediği davranışlarda uygulamasına izin verilmeyen, kendi kendine girişimlerde bulunmayan engellenen, bu nedenle anne baba tarafından cezalandırılan çocuklar ise yaptıkları eylemlerin beğenilmeyeceği duygusuna kapılabilirler. Endişeleri eylemlerinde artar, bu durum utanç duygusu geliştirmelerine yol açabilir. Eylemlerinde ona izin verin zamanla doğrusunu yapacaktır. Çocuğunuza kızmamaya çalışın, bazı kriz anlarında avuç içlerini ve sırtını okşayabilirsiniz bu onu rahatlatacaktır. Sarılmayı da deneyebilirsiniz.

Yazar: Merve EROL