Çocuklar için Programlama Öğrenmenin Faydaları

Bu yazımızda Çocuklar için Programlama Öğrenmenin Faydaları sizler için araştırdık

107

Çocuk yaşta ilgi alanlarını bulmaları beklenen çocuklar için öncelikle ilgi uyandırmaya çalışmak daha mantıklı bir işlem olacaktır. Bilgisayar çağında olduğumuz düşünüldüğünde ise yazılım ve programlama gibi konuların ne kadar önemli olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. Bilinen ünlü bilgisayar ustalarının vurguladıkları önerilere bakıldığında çocuk yaşta bilgisayar dilinin öğrenilmiş olmasının zorunluluğu kesinlikle ortadadır.

Programlama Dersi Neden Önemlidir?

Çocukların öğrenmeye en açık oldukları yaşlarda sistematik düşünme ve bağlantı kurma becerilerinin geliştirilmesi üzerinde durulmalıdır. Bunu başarmanın en kolay ve eğlenceli hallerinden bir tanesi ise programlama dersi olacaktır. Ek olarak programlama bilmenin ve hobi edinmenin ileride yazılım ve bilgisayar mühendisliği gibi uzmanlık alanlara yöneltmesi olasılığı da göz ardı edilmemelidir. Yazılımlar sayesinde problem çözme yeteneği gelişen çocuklar diğer makineler ile de ilgilenmeye başlayacaklardır. Ayrıca etraflarına sorun çözebilme gözüyle bakacaklarından daha gelişmiş bir sosyal zekaya sahip olmaları da kolay olacaktır.

Çocuklar Nasıl Programlama Öğrenirler?

Okulda ders olarak almanın programlamayı öğrenmeye yardımı olacağı kesin bir olgudur. Bunun dışında çocukların öğrenmelerine kolaylık ve destek sağlayacak alternatif yollar da bulunur. Yeni uygulamalar sayesinde çocukların sıkılmadan programlamaya ilgi duymaları ve öğrenmeleri amaçlanmıştır. Dersin öğretmeni ile konuşarak çocuğunuza uygun uygulamaları ve materyalleri edinebilir, öğrenim aşamasını dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

Çocukların Öğrenme Aşamasında Yönlendirilmesi Nasıl Olmalıdır?

Çocukların en hareketli oldukları zamanlarda bir şeyler öğrenmelerini istemek elbette biraz emek isteyecektir. Çünkü çocuklar dışarıda arkadaşları ile oyun oynamak ile neyi kıyaslar ise kıyaslasın mutlaka ilgi çekici yönünü zayıf bulacaktır. Sebepler düşünüldüğünde çocuklar için hangi programlama dilinin seçilmesi gerektiği, hangi uygulamanın daha kolay olacağı konusunda yönlendirmeler yapmak ve en önemlisi bu dersin gerekliliğini çocuklara anlatmak gerekir.

Çocuklara programlama dersinin hayatına ne katacağını ve ileride ne gibi katkıları olacağı hakkında konuşmayı denemek ikna etmeyi mümkün kılabilir. Daha donanımlı ve vasıflı olabilmek için sürekli gelişimin şart olduğu günümüz rekabet dünyasında çocuklarının meziyetlerine yenilerini eklemek her anne babanın üzerinde durması gereken konuların başında gelmelidir.