Cilt Yaşlanmasını Önleme – Cilt Bakımı

119

Cildimiz zamanla yorucu hayat şartları ve ilerleyen yaş itibariyle yıpranır. Eğer bu yıpranmaların önüne geçemez, cilt bakımlarınızı ihmal ederseniz oldukça kırışık bir yüze sahip olursunuz. Oysaki hiç kimse böyle solgun, yorgun ve yaşlı görünmek istemez.

Yaşlanmanın olumsuz etkilerini yok etmek için öncelikle yapmanız gerekenleri sizlere aşağıda sıraladık. Bunların haricinde de cilt bakımlarınızı düzenli bir şekilde yaptığınız zaman artık kırışıkların yok olduğu canlı bir cilde sahip olacaksınız.

  • Zararlı güneş ışınlarından mümkün olduğunca kaçının
  • Sigaradan uzak durarak cildinizin hem içeriden hem de dışarıdan hasar görmesinin önüne geçin
  • C vitamini içeren meyve sebzelere yönelerek cildi canlı tutabilirsiniz.
  • Sağlıklı bir beden ve sağlık bir cilt için en önemlisi de sağlıklı beslenmedir. Aşırı şeker ve şekerli yiyecekler, hamur işleri ve aşırı kilodan sakınıp, doğal yiyeceklerle beslenmek size hem uzun bir ömür sağlayacak hem de sağlıklı bir cilt sağlayacak.
  • Yaz veya kış aylarında, bütün bir ömür bol bol su içerek, suyun cildinize sağladığı yararlardan faydalanın.
  • Doğal meyve ve sebze tüketimine dikkat ederek içerdiği antioksidanlar ile erken yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz. Cilde faydalı vitaminler ve bu vitaminleri hangi meyvelerin içerdiği aşağıda listelenmiştir.
A vitamini Havuç, domates
B vitamini Buğday, bulgur
C vitamini Çilek, limon
D vitamini Yumurta, yoğurt
E vitamini Fındık, ceviz, badem
Polifenol Üzüm çekirdeği
Kateşin Yeşil çay
Likopen domates

Tükettiğiniz meyve ve sebzelerin rengi ne kadar canlı ise antioksidan oranı o kadar fazladır. Antioksidanlar ise erken yaşlanmaya karşı cildi korur ve cildi sıkılaştırır.

  • Uyku düzeninizi iyi ayarlayın. Düzensiz uyku vücudunuzun stres hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Cildimiz elastik özelliğini kaybetmeye başlar.