Cilt kuruluğu için doğal tedavi yöntemleri

655

Cildin genç ve canlı görünmesi sağlayan şey sahip olduğu kolojen miktarıdır. Ciltte kolojen miktarı azaldığında esneklik kaybedilir ve kuruma, gerilmeler, pullanma şeklinde dökülmeler oluşmaya başlar. Bazen de genetik cilt yapısı olarak birey doğduğu günden itibaren kuru bir cilt yapısına sahip olabilir. Tabi ki düzenli bakımlar uygulayarak cildinize destek olabilirsiniz.

Bu çözümsüz bir sağlık sorunu değildir. Tek yapmanız gereken birazdan sizlerle paylaşacağımız kuru cilt bakım önerilerini kendi cildinize düzenli olarak sabırla uygulamaktır. Ancak şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum ki cilt kuruluğu aşırı derece de ilerlemişse yani kuruluktan dolayı oluşan çatlaklar canınızı yakmaya ve sizi bir yüzeye dokunamaz hale getirmişse bu durumda evde uygulama yapmadan önce acilen bir cilt uzmanına ve dermatoloğa muayene olmalısınız. Şimdi çok ileri derecede olmayan cilt kuruluğu için bakım önerilerini sizlerle paylaşacağız.

İlk olarak hava şartlarından dolayı oluşan cilt kuruluğunu ele alalım. Özellikle kış aylarında sert hava koşulları sonucunda cildinizde kuruluk oluşmuşsa yapmanız gereken ilk şey cilde buhar banyosu uygulamak olacaktır. Buhar uygulaması yaptıktan sonra yumuşayan cilde yoğun nemlendirici özellikte olan bir nemlendirici krem uygulayın. Cilt için bakım yağları kuruluk tedavisinde sık başvurulan ve etkili sonuçlar veren bakım ürünleri arasındadır. Ciltte kuruluk durumunda ilk olarak başvuracağınız bakım yağı badem yağıdır. Zengin E vitamini içeriği ile cildi besleyici ve onarıcı etki gösterir. Diğer bir seçenek de zeytinyağıdır. Zeytinyağının bedenimize olduğu kadar cilt yüzeyine de faydası vardır. Zeytinyağı cildin nem oranını arttırarak dolgunluk ve canlılık kazandırır. Şeftali çekirdeği yağı da sizin için bakımda ilk sıralarda yer alır. Şeftali çekirdeği yağı özellikle karma ciltlerde yağ dengesini koruyucu etki göstererek cildi besler ve dengeler.