Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Bu yazıda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? konusunu sizler için inceledik.

83

Çoğu insanın ortak sorunu olan burun tıkanıklığı, yaşam şartlarını olumsuz yönde etkileyerek, yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu durumdaki kişilerin aklındaki en önemli soru burun tıkanıklığı nasıl geçer? konusunda olmaktadır. Burun tıkanıklığı eğer sinüzit, grip veya soğuk algınlığına bağlı bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa evde uygulanacak küçük tedavilerle kolay bir şekilde açılacaktır. Ancak burun içinde polip, kitle, kist, lab veya ödem var ise ve burun tıkanıklığı bu sebeplere bağlı ise mutlaka sağlık kuruluşlarına veya kulak burun boğaz uzmanı bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Mentol Tedavisi

Burun tıkanıklığının açılması ve rahat nefes alıp vermek için geçmiş yıllardan beri kullanılan kısa süreli bir yöntemdir. Bu yöntemi uygularken, mentol içerikli bir pomad gerekir. Bu pomad ile göğüs ve sırt bölgesi gece yatmadan önce ovulmalı ve havlu ile kapatılmalıdır. Burnun tıkalı olan deliğinin önüne bu pomaddan parmak ucu büyüklüğünde sürülerek, bir kaç nefes alınmalıdır. Yarım saat bu şekilde bekletildikten sonra burun bölgesi ılık su ile yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Bu işlemi iki kere uygulamak burun tıkanıklığının açılmasında etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda eczanelerde satılan vaporoup krem de burun tıkanıklığı tedavisinde kullanılan özel bir üründür.

Buhar Tedavisi

Buhar tedavisi uygulamak burun tıkanıklığının açılmasında etkili bir uygulamadır. Su ısıtıcısı veya çaydanlıkta kaynatılan su ile, burun içine buhar tutularak beşer dakikalık bekleme yapılmalıdır. Bu işlemin üç gün uygulanması ile burun tıkanıklığı geçecektir. Buhar banyosu da burun tıkanıklığı için etkili bir yöntemdir. Buhar banyosunda oturmak, saunada mentolün etkisinde durmak da burun tıkanıklığını açacak yöntemlerdendir.

Zeytinyağı Tedavisi

Burun tıkanıklığının açılması ve rahat bir nefes almak için bir diğer yöntem burun deliklerine zeytinyağı dökmektir. Bu yöntem için saf zeytinyağı kullanımı oldukça önemlidir. Burun deliklerine damlatılacak bir iki damla saf zeytinyağı burun tıkanıklığını hemen açmaktadır. Bu uygulamaların tamamı soğuk algınlığına bağlı olan burun tıkanıklıklarında mutlaka etkili olan yöntemlerdir. Bütün bu yöntemler uygulandığı halde burun tıkanıklığı şikayeti geçmiyorsa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli ve burun tıkanıklığının altında yatan neden belirlenmelidir.