Bulk Dönemi Rehberi

Bu yazımızda Bulk Dönemi Rehberi sizin için inceledik

221

Son dönemlerde sıkça duyulmaya başlayan terimlerden bir tanesi de bulk dönemidir. Bulk dönemi genel hatlarıyla özetlenmek istendiğinde kilo alarak en üst seviyede kas gelişimi sağlamayı amaçlayan bir periyottur. Gün içerisinde ihtiyaç olandan daha fazla kalori alarak tartıda olunması gerekenin üstünde kilolu hale gelinebilir. Önemli olan yapılan kas antrenmanları ile kas gelişimini ileri seviyelere taşımaktır. Paralelinde yağlanma da birazcık artacaktır.

Bulk Dönemi Nedir?

Bulk dönemi temel anlamda hacim kazanma olarak çevrilebilir. Bu şekilde kas yapmak isteyen sporcular harcamaları gerekenden daha fazla kaloriyi vücutlarında barındırarak kütlelerinde artış sağlarlar. Ardından gelen beslenme düzenleri ve antrenmanlar ile bu kütleler kaslara ve hacme dönüştürülmeye çalışılır. Bu dönemin spor literatüründeki adına ise bulk denmektedir.

Bulk Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

Bulk döneminde sanılanın aksine fazlasıyla titiz bir beslenme programı gerekir. Çünkü bulk dönemini abur cubur yiyerek kilo almak zanneden bazı kişiler için daha sonrasında zor dönemler meydana gelebilir. Herkes için kült şekilde geçerli olan bir beslenme düzeni bulunmaz. Bir antrenör ve beslenme uzman eşliğinde program yapmanız en iyisi olacaktır.

Bulk Döneminde Antrenman Programı

Edindiğiniz yağ ve kasları sadece ağırlık antrenmanları ile değil birleşik egzersizler ile tamamlamanız gerekir. Birleşik egzersizler eş zamanlı olarak birden fazla kas grubunun çalıştırıldığı egzersizlerdir. Bu sayede daha hızlı gelişim sağlanacaktır. Hem az zaman içerisinde daha çok enerji tüketimi ve kas oluşumu sağlamanıza da yardımcı olacaktır.

Bulk Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulk döneminde en fazla göz ardı edilen konulardan bir tanesi de kalori hesaplarıdır. Fazla yemeyi ve daha sonrasında kas yapmayı amaçlamak olarak bakılan bir süreçten kalori hesabı yapmadan istenen başarıyı yakalamak beklenemez. Bu nedenle yediklerinizin kalorisini tutarak dengeli ve ölçülü davranmalı, çalışma programınıza sadık kalmalısınız.

Bulk Dönemi Ne Kadar Sürer?

Vücudunuzun antrenmanlara cevap vermesi ve istenilen duruma kavuşması kesin olarak belirlenen bir süre içerisinde gerçekleşemez. Çünkü pek çok konu gibi bu da kişisel bir olaydır. Başka birinin 1,5 ayda aldığı etkiyi sizin 3 ayda almanız bile söz konusu olabilir.