Botoks Nedir? Nerelere Uygulanır

540

Botoks aslında bir çeşit tıbbi proteindir. Yıllardır bu proteini göz ve nöroloji uzmanları alanları ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde kullanmaktadır. Cilt bakım alanında bilinenin aksine botoks sadece estetik alanında değil şaşılık tedavisinde ve nörolojik kas problemlerinin giderilmesinde de gündeme gelmektedir. Yaklaşık son 15 yıldır ise estetik alanında güvenli ve başarılı bir şekilde uzmanlar tarafından kullanılıyor.

Botoks bir protein olmasının yanı sıra ciltte meydana gelen orta derecede veyahut daha derin kırışıklıkların cerrahi bir işlem uygulanmadan tedavisinde kullanılan bir ürün olarak da kabul görmektedir. Keza bazı kişilerin büyük problemi olan vücudun çeşitli bölgelerindeki aşırı terlemenin giderilmesi içinde ideal bir uygulamadır.

Hangi sebeplerle ciltte kırışıklıklar oluşmaktadır?

Sigara kullanımı, güneşten korunmama, hava kirliliği ve özellikle yaşın ilerlemesinden kaynaklı olarak ciltteki kırışıklıklar artmaktadır. İlk başta yüzeysel olan bu kırışıklıklar zamanla derin çizgiler halini almaktadır. Yaşın ilerlemesi sonucunda bu kırışıklıkların olması kaçınılmazdır. Ancak bu kırışıklıkları azaltmak veyahut geciktirmek mümkündür.

Hangi yaş grubuna botoks önerilir?

Botoks uygulaması 18- 65 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilir. Yalnızca hamilelik ve emzirme dönemlerinde uygulanmaması tavsiye edilir.

Botoks hangi bölgelere uygulanır?

Botoks sıklıkla iki kaş arasındaki çizgileri, göz çevresinde oluşan ve kazayakları olarak ifade edilen çizgileri, alında meydana gelen yatay çizgileri, dudak ve ağız çevresinde oluşan çizgileri ve boyun çizgilerini yok etmek amacıyla bu bölgelere uygulanır.

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Botoks uygulaması öncesinde doktorunuzla görüşün. Doktorunuza tedaviden beklentinizi ve endişelerinizi belirtin. Bu şekilde doktorunuz tedavi sonucunda alacağınız sonucu sizinle daha açık bir şekilde paylaşabilecektir.

Öncelikle tedavinin hastanın cilt özelliklerine ve kas yapısına göre değişiklik arz edeceği unutulmamalıdır.

Botoks işlemi öncesinde işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik bir krem sürülür. İşlem yapılacak bölgede belirlenen kırışıklıklar için küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Enjekte edilen ilaç kişinin tüm dolaşımına karışmaz. Yalnızca enjekte edilen bölgede etkili olur.

İşlem yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürer ve işlem sırasında kişi minimum oranda işlemi hisseder. Botoks işlemi yaklaşık uygulamadan 2 hafta sonra etkisini gösterir. Botoks uygulaması sonrası işlem uygulanan kişi günlük hayatına devam edebilir.

Botoks işlemi ne kadar süre etki sağlar?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte botoks işlemi 3 ay veya 6 ay düzelme sağlar. İşlem uygulaması tekrarlandıkça süre 8 ay veyahut 10 aya kadar uzayabilir. İşlem etkisini gösterdikçe yeni kırışıklıkların oluşması engellenerek cilt daha iyi ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Botoks Nedir? Nerelere Uygulanır

Botoks işlemi sonrası kişinin yüzünde yapay bir görünüm oluşur mu?

Bilinen yanlışlardan biri de kişinin botoks işlemi sonrası yapay bir görünüm kazanacağıdır. Kişinin işlemi yapacak hekime isteğini tam olarak aktarması halinde botoks dozu buna göre ayarlanır. Dolayısıyla doğru doz gayet doğal bir görünüm sağlar.

Botoks işleminin herhangi bir riski var mıdır?

Botoks uygulamasının alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu durumda yapılan işlemin riski yok sayılacak kadar az olacaktır.

İşlem yapılan bölgede tedavi sonrası hafif kızarıklık ya da morarma, baş ağrısı olabilir. Tedavi gören kişinin uygulama sonrası işlem yapılan bölgeyi ovalamaması, ağır egzersizlerden kaçınması tavsiye edilir.