Böbrek taşı neden oluşur ?

646

Böbrek taşları; idrarınızdaki tuz ve minerallerin böbrek kanalları içerisinde çökelip sert kitle halini almış şeklidir. Böbrek taşı, böbreğin çeşitli yerlerinde meydana gelebilir ve boşaltım sistemi boyunca atılmak için hareket eder. Bu sırada çok yoğun hissedilen zor dayanılan sancılar oluşur.

Böbrek taşının çok farklı ve çeşitli oluşma nedenleri vardır. Beslenme ve yetersiz su alımı bu sebeplerin başında gelir. Yeterli oranda su tüketilmesi idrarı oluşturan katı maddelerin azalmasına yardımcı olur ve bu da taş oluşma riskini azaltır. Bildiğimiz en önemli sebeplerden biri de doğru beslenmenin yanı sıra temiz beslenmedir. Yani, özellikle marul gibi yeşillikler, meyve ve sebzeleri iyi yıkamadan yediğimizde besinlerdeki kum ve toprak bizim vücudumuzda da taş oluşmasına sebep olacaktır.

Bunların yanı sıra idrar yolları anomalilerinden dolayı, tiroid, gut gibi sistemik hastalıklardan kaynaklı olarak da idrar taşları oluşabilir. Fazla güneş, D vitamini sentezini arttırarak Ca emilimini de arttırır. İdrarda fazla miktarda atılan Ca ve yine bu mekanizmayla fazla miktarda atılan diğer mineraller, özellikle örneğimizde bahsettiğimiz Ca taşları gibi taşları oluştururlar. Taş oluşumu beslenmenizle de ilgilidir. Ancak çilek yemek taş oluşturur gibi kesin hükümler yanlıştır. Alkol ve kafein taş oluşumunuzu etkileyecektir ancak çilek gibi meyveleri temiz yediğiniz taktirde taş oluşturmazlar. Bunların yanı sıra, taş oluşumu genetik faktörlere de yüksek oranda bağlıdır. Yani her şeye dikkat etmenize rağmen genetik yatkınlığınızdan dolayı yine de böbrekleriniz taş oluşturabilir.

Lifli gıdaları diyetinize alma, temiz sebze meyve yeme, hareketinizi arttırma yani hayatınıza sporu katma, bol sıvı tüketme gibi önlemlerle taş oluşma riskini en aza düşürebilirsiniz. Taşın türüne göre diyetinize, ilaçlarınıza veya yapılacak tedaviye karar vermek için ise mutlaka doktora gitmelisiniz. Bazı tedavilerin bazı taşlara iyi geleceğini, bazılarını ise büyütebileceğini unutmayınız.