Blw’ye Nasıl Başlanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

658

BLW (Baby Led Weaning) bebek önderliğinde ek gıdaya geçiş olarak bilinir. BLW, bebeğin kendi kendine beslenmesini destekleyen bir yöntemdir. BLW, bebeklerin, yetişkinlerle beraber tadarak, test ederek, sağlıklı yemekleri öğrenip gerçek yemekler ile beslenmesi olarak bilinir. Bunu yapabilmesi için bebeklerin 6 aylık olmaları gerekir. Ayrıca, bebeklerin desteksiz oturabilmeleri de önemlidir.

Bebeklere yemekleri yedirirken pişirme tekniklerine oldukça dikkat edilmelidir. Buharda pişirme, haşlama ve fırınlama yapılabilir. Fakat bol yağlı kızartmalar verilmemelidir. İlk başlarda çok az yerler veya ağzına verilenleri geri çıkarabilirler. İlk deneme olarak sebzeden başlanabilir. Brokoli, havuç, kabak gibi sebzeler verilebilir. Bebekler önce bu yemekler ile oynayabilir, yere atabilir. Fakat zamanla alışırlar. Sebze denerken 2-3 günde bir değişik sebzeler eklenmelidir. Sebze vermeye başlandıktan 10 gün sonra meyve verilmelidir. Çok sert meyveler, çeşitli yöntemlerle küçültülerek veya püre yapılarak verilebilir. 6,5 aylık oldukları zaman kırmızı ete başlanabilir. Haşlama et bebekler için daha çok önerilir. 7. ayda kahvaltıya geçilmelidir, bu aylarda bebekler daha rahat kavrayıp, kendi kendilerine yemeyi öğrenirler. Haşlanmış yumurtanın sarısı verilebilir. 9. ayda balık vermeye başlanır. Hamsi, istavrit gibi balıklar ile başlanabilir. 10. ayda bebek akşam yemeğine başlar. 10-12. aylarda öğünler şeklinde beslenir.

Blw'ye Nasıl Başlanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk aşamalarda besinler karıştırılmamalı, sade olarak bebeğe verilmelidir. Böylece bebekler her besinin tadını öğrenir. Israr ile bir besin vermeye çalışılmamalıdır. Bebekler ilk yedikleri zaman yiyeceklerin tadını beğenmez. Fakat ilerleyen zamanlarda alışkanlık yapar. Bu besinleri yemeye başlarlar.

Ek gıdalara geçiş aşamasında bebeğe sağlıksız gıdalar verilmemelidir. 1 yıl boyunca bebeğe tuz, şeker ve bal kesinlikle verilmemelidir. 2 yıl boyunca fıstık ve bakla verilmemelidir. Çay, kahve, kola da kesinlikle verilmemelidir. BLW de dikkat edilmesi gereken konulardan biride kaşık, tabak gibi araç gereçleri çocuğun sağlığını bozacak metal- porselen gibi malzemeler seçilmemelidir. Sağlık açısından oldukça önemli bir konudur. Her yemek bebeğe verilecek diye püre haline getirilmemelidir. Bebekler, yiyecekleri görüp tanımalıdır. Püre yerine yemek şeklindeki yiyecekleri kaşık ile yemesi sağlayabilirsiniz.