Blw Yöntemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

746

BLW’DE PATRON BEBEK
BLW yöntemi son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. BLW’nin açılımı Baby Led Weaning’dir. Türkçe olarak, Bebek Önderliğinde Ek Gıdaya Geçiş anlamına gelmektedir. BLW yöntemine göre yemek işinin patronu bebektir. Yani, yeni besinlerle tanışırken yiyip yememe tercihi ya da nasıl yiyeceğine karar verme işi bebeğe aittir. Bu sebeple BLW yöntemi, 1 yaşına kadar ek gıdayı ana öğünlere koymaz. Bu dönemde bebeğin beslenmesi anne sütü ve formül mamayla sağlanmalıdır. Ek gıda vermekteki amaç bebeğin bu tatlarla yalnızca tanışmasıdır.

1 yaş itibariyle ek gıdalar ana öğünlerde de bebeğe sunulmaya başlanır. BLW yönteminde altın kural, bebeğe sunulan ek gıdaların püre şeklinde ve başka gıdalarla karıştırılarak verilmemesidir. Gıdalar bebeğin besini kavrayıp ağzına götürebileceği şekilde hazırlanmalıdır. Aynı zamanda verilen besinin tadını bebek tek olarak almalıdır. Örneğin, havuç yedirmek için havucu püre yapmak yerine, parmak şeklinde kesip haşlayarak bebeğe sunulmalıdır. Buna ilave olarak, birkaç deneme sonucunda bebek havucu yemeyi reddettiyse hemen pes edip başka gıdalarla karıştırılarak verilmemelidir. Havuç kaldırılıp aradan biraz zaman geçmesi beklenip, bir süre sonra bebeğe tekrar sunulmalıdır.

Bu yönteme göre hiçbir gıda vazgeçilmez değildir. Her gıdanın doğada bir karşılığı vardır. Bu sebeple yemeyi reddeden bebeğe yedirmek için ısrar edilmemeli, bebek rahat bırakılmalıdır.

BLW yönteminde bebeğin kendi kendine yemesi önemli olduğu için bebeğin oturuş pozisyonu iyi ayarlanmalıdır. Dik duracak şekilde, mümkünse mama sandalyesinde yeme işlemi yapılmalıdır. Bebek yemek yerken olabilecek olası kazalara karşı anne mutlaka yanında bulunmalı, bebeği gözlemlemeli, fakat müdahale etmemelidir.

PEKİ, NEDEN BLW?
BLW yöntemi gittikçe bilinirliği ve uygulanırlığı artan bir bebek beslenme şeklidir. Birçok beslenme ve sağlık uzmanı tarafından bu yöntem kabul görmektedir. Bunun başlıca sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

Bebeklerin kaşığı tutup, ağzına götürme çabası onun el-göz koordinasyonunu geliştirip, ince motor gelişimine katkıda bulunacaktır.

Bebeğin yiyecekleri el ile yeme eğilimi onun dokunma duyusunu geliştirecektir. Sıcak-soğuk kavramlarını ve dokuları daha hızlı ayırt edebilecektir.

Bebekler için yemek yeme zamanları işkence olmaktan çıkıp eğlenceli vakitlere dönüşecektir.

Yemek yerken eğlenen ve yeme kararını kendi veren bir çocuk için yeni gıdalarla tanışırken önyargı yaşamayacak ve yeni tatlara karşı daha açık olacaktır.