Kripto Paralar Neden Düşüşte

tarafından Blog Adresi
210 Görüntüleme

Kripto Para Nedir?

Kripto para dijital ortamda yüksek performansa sahip bilgisayarlarla üretilen dijital paralardır. Coin olarak da adlandırılan kripto paralar ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Kripto paraların fiziki olarak bir varlığı yoktur. Tamamen sanal ortamda satın alınabilir ya da satılabilir para birimleridir. Bu yüzden insanlar bu yatırım aracını kullanmayı çok fazla tercih etmemektedir. Ancak uzmanların söylediklerine göre gelecekte kullanılacak olan para birimi kripto paralardır.

Kripto paralar şu an için hiçbir devlet tarafından kabul görmemiştir. Bu yüzden piyasa güven eksikliği yaratmaktadır. Kişiler tarafından kontrol edildiği için de devamlılığı şüphe uyandıran bir para birimidir. Ancak tüm bunlara rağmen şu an piyasa toplam 1622 adet kripto para bulunmaktadır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC) şu an en çok kullanılan kripto paradır. Geçtiğimiz aylarda yüksek artışı ile adını piyasaya duyuran Bitcoin şu an aşırı bir düşüş yaşamaktadır. Şu an 1 Bitcoin 39.829,08 Türk Lirası değerindedir. Ancak hızla düşüşü devam etmektedir. Bu yüzden Bitcoine şu an yatırım yapmak çok riskli olacaktır. Yatırım yapacakların bir kez daha düşünmesinde yarar var.

Ethereum Nedir?

Ethereum (ETH) Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen kripto para birimidir. Ethereum, Bitcoin ilk kripto para çıktıktan 4 yıl sonra yani 2013 yılında piyasaya Bitcoin’in üreticisi olan Vitalik Buterin tarafından sürülmüştür. Ancak Ethereum’da bu düşüşlerden nasibini alarak olması gerektiğinden çok daha fazla gerilemiş bulunmaktadır. Şu an 1 Ethereum 1.097,24 Türk Lirası değerindedir.

Kripto Paralar Neden Düşüşe Geçti?

2017 yılının sonlarına doğru çok büyük bir artış gösteren kripto paralar 2018 yılı itibari ile bir hayli düşüşe geçti. Bu düşüş uzun zamandır devam etmekle beraber kripto para yükselişteyken yatırım yapanları çok fazla etkiledi. Coin üreticileri bu düşüsün ilk başta bir siber saldırı sonucunda 800.000 adet kripto paranın çalınmasına bağlasa da bu düşüşün birçok sebebi var. Yapılan siber saldırılar sonucunda değersiz olan kripto paraların değer kazanması Bitcoin ve Ethereum gibi coinlerin düşüşüne neden oldu. Şirketler önlem almaya çalışsalar da bu düşüşün önüne geçilemedi.

Ekonomi ile ilgilenen uzmanların yaptıkları olumsuz açıklamalar sonrasında coin fiyatlarında düşüşler oldu. Kripto paraların güvenilir olmadığını söyleyen uzmanlar yatırımcıları etkisi altına alarak sahip oldukları coinleri bozdurmalarını sağladı. Bu da birçok coinin değerinin düşmesine sebep oldu.

Kripto Paralar Yeniden Yükselişe Geçer Mi?

Kripto paraların yeniden yükselişe geçerek değer kazanması şu an için zor gibi gözüküyor. Ekonomistlerin yaptığı açıklamalarda kripto paraların yükselişe geçmesinin zor olduğunu ve bir süre daha bu seviyelerde seyredeceği söylenmektedir. Bu yüzden kripto para yatırımı yapmak şu an için çok riskli bir hareket olacaktır. Bunun yerine dövize ya da altına yatırım yapmak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.