Bitcoin Nerelerden Alınabilir?

Bu yazıda Bitcoin Nerelerden Alınabilir? konusunu sizler için inceledik.

166

İnternet platformu üzerinde son dönemlerde çok popüler bir hale gelen ve artık yeni para birimi olarak iş gören Bitcoin, pek çok yatırımcının da yatırım noktası durumuna geldi. Dünya genelinde büyük şirketler tarafından da desteklenen bitcoin hakkında, bitcoin nerelerden alınabilir? gibi pek çok soru akıllara geliyor.

Bitcoin Hakkında

Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından 2008 tarihinde ortaya konulan ve günümüzde son derece fazla tercih edilen bir sanal para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu para biriminin üstelik herhangi bir bağlı olduğu bir ödeme sistemi ya da merkez de yoktur. Yani bitcoin herhangi bir merkezi olmadığı için de değerinin ne olacağı, bir kritere göre artıp düşürülemeyeceği gibi bir gerçek var. Bu konuda bitcoinin değerinin ne olacağını belirleyen en temel faktör de tamamen arz talep bağlamı oluyor. Yani bu para birimine ne kadar fazla talep olursa değeri de o derece yükseliyor.

Güvenilir Mi?

Bitcoin sanal para birimi güvenli bir işlem kayıt kapasitesine sahiptir. Kişinin cüzdanın parolasını kaybetmesi durumunda ya da bilgisayarının hacklenmesi gibi kullanıcı hatası sonrası meydana gelen durumlar haricinde sistemin herhangi bir güvenlik sıkıntısı yoktur. Bitcoin kriptosundan kaynaklı olarak da aynı paranın iki defa harcanması imkânsızdır. Paranın kullanıcıya ait olduğunu ve daha öncesinde başka bir kişiye transfer edilmediği, işlem yapılmadan evvel sistem tarafından kayıt edilir. Bundan dolayı da hile gibi durumlar hiçbir zaman söz konusu olmayacaktır.

Nereden Satın Alınabilir?

Bitcoin günümüzde pek çok internet sitesinde satılmaktadır. Ancak bu konuda ilk olarak sağlam bir araştırma yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü bazı sitelerin güvenlik konusunda hassas olmadığı bildirilenler arasında. Her sitede de belirli sebeplerden dolayı fiyatlarda farklılıklar mevcuttur. Bitcoin için güvenli alış veriş yapılabilecek sitelere örnek vermek gerekirse ilk olarak paribu.com sitesi göze çarpıyor. BTCTurk.com ve binance.com da bu sitelere örnek olarak verilebilir. Bu siteler en eski borsa siteleri olup, son derece güvenilir oln sitelerdir. Yine yurt dışından bitcoin alınarak ülkemizde satışı gerçekleştirilirse, kar oranının daha fazla olduğu söylenenler arasında.