Bitcoin hakkında bilinmesi gereken herşey

tarafından Blog Adresi
45 Görüntüleme

Sektörel piyasalarda adından çokça söz ettiren Bitcoin nedir ve ne amaçla kullanılır gibi soruların yanıtları piyasa kullanıcıları tarafından merak edilmektedir. Ayrıca Bitcoin ile ilgilenenler için bitcoin nasıl alınır sorularının yanıtları aşağıda yer almaktadır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2008 yılının sonlarında Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkarılmış, açık kaynak koda sahip bir yazılım olarak piyasaya sürülmüştür. Herhangi bir resmi kuruluş, merkez bankası vs. ile ilişkisi olmayan herhangi bir aracı kuruma gerek duymadan, ülkelerin kendi para birimleri ile alımı ve satımı yapılabilen ve küresel piyasalarda yaygın olarak kullanılan bir dijital ödeme sistemidir. Euro ve Dolar’a alternatif olarak gösterilen Bitcoin kısaca BTC olarak adlandırılmaktadır.

Bitcoin nedir sorularına verilmiş cevaplardan sonra Bitcoin ve kağıt para arasında bir etkileşim olabilir mi sorusuna yanıtlar verilmiştir.

Bitcoin ve Kağıt Para arasındaki ilişkisi

Birçok kişi tarafından ileride kağıt paranın yerine Bitcoin kullanılacağını düşünülmektedir. Bitcoin dijital para biriminin gelecekte kullanılacağını iddaa eden kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bunun yanı sıra Bitcoin’in ileriyi göremeyeceğini düşünen Queensland Üniversitesi profesörü John Quiggin gibi kişilerde bulunmaktadır. Fakat bazı ülkeler Bitcoin para birimini hesap birimi olarak görmektedirler. Bu sebeple devletler açısından itibar gören bir para birimidir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Peki, bitcoin nasıl alınır ve herhangi bir sınırlama var mıdır? Öncelik olarak Bitcoin alabilmek için sanal bir cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Bu sanal cüzdanı oluşturmak çok basit! İster cep telefonlarından ister bilgisayarlardan istenirse de internette yer alan web servislerden yararlanılarak oluşturulabilmektedir. İstediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz herhangi bir sınırlaması bulunmamaktadır. Ayrıca cüzdan oluştururken özel bilgilerinizi paylaşmanız gerekli değildir. Bitcoin cüzdanı oluşturulduktan sonra, sanal ortamda istenildiği kadar Bitcoin para alımı, satımı yapılabilir ve alışverişlerde kullanılabilmektedir.

Bitcoin sistemi ile yapılan ödemelerde, ödemeleri doğrulama amacı ile şifreleme, noktasal ağ bağlantısı ve proof of work gibi teknolojik bağlantılar kullanılmaktadır. Bitcoin ödemeleri alıcı tarafına şifrelenerek gönderilmektedir. Bu şekilde bitcoinlerin birden fazla kullanımı engellenmektedir. Bitcoin kullanıcılarına hızlı ve güvenilir bir ödeme sistemi sağlamaktadır. Ayrıca son zamanlarda Paypal, Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kabul etmiştir.

Bitcoin Kullanımının Avantajları ve Dezavantajları

Öncelikle Bitcoin ülkelerin merkez bankalarına bağlı olmadığından ülkelerin ekonomilerden etkilenmemektedir. Bundan dolayı piyasada oluşan dalgalanmalar kişiye ve devlete bağlı olmamaktadır.

Bitcoin anonim olması sebebi ile kişi ve kurum tarafından kapatılamamaktadır. Hesap kurulumu oldukça kolaydır. Bankalarda hesap açtırırken doldurulacak çok sayıda form bulunmaz. Bitcoin kullanan kişi hesaptan hesaba para transferi yaptığında bankalardaki gibi işlem ücretine tabi tutulmaz. Üstelik bu işlem gece, gündüz hafta sonu ve hafta içi gözetmeden anında gerçekleşir.

Dezavantaj olarak ise Bitcoin transferleri sırasında alıcının ve göndericinin kimlik bilgilerini gizli tuttuğu için yasa dışı para transferlerine kolaylık sağlayabilmektedir. Bir diğer dezavantajı ise Bitcoin’in kaybedilmesidir. Bitcoinler kaybedildiği taktirde bitcoinlerin telafisi olmaz. Bankalardaki gibi kredi kartlarının kaybolması durumunda yapılan işlemler söz konusu değildir. Bu sebeple Bitcoinler internet bağlantısı olmayan bir ortamda hard diskler içerisinde saklanması gerekebilir. Bu şekilde Bitcoin alıcıları için daha güvenli olacaktır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.