Bel Fıtığı Nedenleri ve Tedavisi

189

Bel Fıtığı Nedir?
İnsan vücudunda omurlar bulunmaktadır. Bu omurların arasında da sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının çeşitli nedenlerden dolayı azalmasıyla omurlarda sıkışma meydana gelmektedir. Bu olaya bel fıtığı denmektedir. Bel fıtığının oluşması uzun zaman alsa da birçok insanda bu sorun vardır.

Bel fıtığı nedenleri arasında gösterilebilecek bazı durumlar şunlardır;

  • Çok fazla kiloya sahip insanların bedenlerinin omurlar tarafından artık taşınmaz hale gelmesi
  • Vücudun dengesini bozacak dengesiz hareketlerde
  • Uzun süreli ayakta durma
  • Uzun süreli yatma
  • Zararlı madde kullanımı(alkol, sigara)
  • Spor ya da çeşitli şekilde sakatlanmalar
  • Düşme sonucunda bel ya da boyun zedelenmesi
  • Uzun süreli aynı pozisyonda durma

Bel fıtığı nedenleri arasında gösterilebilir.

Her bel ağrısı olan insanda bel fıtığı vardır denemez çünkü bel ağrısı ile bel fıtığı çok farklıdır. Bel fıtığı daha üst düzey bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı genelde yukarıda saydığımız durumlarda meydana gelebilirken bel ağrısı en ufak bir soğuk algınlığı ile de meydana gelebilmektedir. Bu yüzden tam bir teşhis için doktora başvurmak gerekmektedir.

Bel Fıtığı Tedavisi

Kulaktan dolma ya da komşu önerisi tedavilere başlamadan önce kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Yapılacak yanlış tedavi daha büyük sorunlara yol açabilir ya da fıtığın daha fazla büyümesini sağlayabilir. Bu yüzden tedavide izlenecek olan ilk yol doktora başvurmaktır.

Her hastalığın olduğu gibi bel fıtığının da seviyeleri vardır. Daha yeni oluşmaya başlamış bir fıtık için doktor tarafından verilecek olan kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu süreçte hasta istirahat etmeli aynı zamanda doktorunun verdiği ilaçları zamanında kullanmalıdır. Bu tedavi ile başlangıç düzeyindeki fıtık kaybolacaktır.
Bel fıtığı ilerlemişse ve sizin hareketlerinizi kısıtlıyor, dayanılmaz acılar hissettiriyorsa durum ciddidir. Eğer doktora başvurulmamışsa vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Bu aşamadaki fıtıklara fizik tedavisi uygulanmaktadır. Bu sayede rahatsızlığın etkileri en aza indirgenebilmektedir. Ancak yapılan her şey doktor kontrolünde olmalıdır.

Fıtık tedavisinde yukarıdaki ikim tedavi de sonuç vermezse geri kalan tek yöntem ameliyattır. Fıtık oldukça ilerlemiş ve en son seviyeye gelmişse bu seçeneğe başvurulmaktadır. Oldukça zor olan bel fıtığı ameliyatında doktorlar bele uygulanan baskı ve ağrıyı azaltmaktadır. Ancak alınan sonuç olumsuz da olabilmektedir. Bu tamamen doktorun bilgisine ve hastada bulunan bel fıtığının büyüklüğüne bağlıdır.