Bebeklere eğitim nasıl verilir ?

626

Yeni doğan bebeklerin eğitimine özen göstermek ebeveynlerin en çok dikkat etmesi gereken bir konudur. Özellikle bebeklerin ağlamalarının nedenini çözebilmek de bu eğitimin başında gelmektedir. Yeni doğan bebekler için temizlik en önemli eğitimdir. Ağlamaların en büyük nedenlerinden biri bebeğin altını kirletmesidir. Bu durumdan rahatsız olan bebek ağlamaya ve huzursuzlanmaya başlar. Bu durum büyüme ile farklılık gösterir. 1 ila 2 yaşına gelen bir çocuk için tuvaleti ifade yöntemleri farklıdır. Bunun yanı sıra tuvalet eğitimin verilmesi de ebeveynlerin oldukça zorlandığı bir konudur.

Çocuklara bu eğitim anlatılarak gösterilmelidir. Ardından çocuğun söylediklerinize dikkat etmesi sonucunda onu ödüllendirebilirsiniz. Bu çocukların doğru bir şekilde yaptıklarını kanıtlayacak ve daha dikkatli davranmalarını sağlayacaktır. Bu eğitimin erken yaşlarda verilmesi oldukça önemlidir. Şayet çocuğu beze bağlı olarak bırakmak 4 yaşına kadar tuvalet eğitimi almasını engelleyecektir.

Bebeklerin Yemek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Daha bebekken verilmesi gereken en önemli eğitimlerden bir diğeri ise yemek eğitimidir. Özellikle bebeklerin ve çocukların yemeği dökmelerinden ya da üstlerini kirletmekten korkularak bu eğitimin verilmesi geciktirilir. Bu durum çocuğun gelişmesi için olumsuzluk yaratır. Çocuğunuzun daha bebekken kendisinin yemesine izin vermeniz onun özgüvenini ve başarısını arttıracaktır. Bunun yanı sıra çocukların kendi yeme istekleri engellendiğinde çocuk yemek yememeye başlar. Bu durumda ebeveynleri sıkıntıya düşürmektedir. Yemek yemek istemeyen çocuklara zorla yedirilmeye çalışılması da oldukça yanlış bir durumdur. Kendi istediği zaman yemesine izin vermelisiniz.

Uyku Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Bebeklikten başlayan uyku düzensizliği belli bir yaşa kadar devam eder. Bu durumdan oldukça şikâyetçi olan ebeveynlerin bir düzen oturtması gerekmektedir. Bebeğinizi her zaman aynı saatte yatırarak aynı saatte de uyanmasını sağlamalısınız. Böylelikle hem bebeğiniz huzursuzlanmaz hem de siz rahat olursunuz. Bebeklerin farklı ortamlarda uyutulması bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Bu yüzden aynı yerde uyutmaya özen göstermelisiniz. Bebeklerin tamamen sessiz bir ortamda uyutulması onu sese karşı duyarlı yaparak en ufak bir seste bile hemen uyanmasına neden olacaktır. Bu yüzden uyutma sırasında hafif tonlu bir şeyler dinletmeniz bebeğinizin daha rahat bir uyku almasını sağlayacaktır.

Ebeveynlerin Birbirleri İle Uyumlu Olması Gerekmektedir
Bebeklerin eğitimlerinde anne ile babaların birbirlerine olan sevgileri ve uyumu ile birlikte bebek daha güzel bir şekilde büyür. Ebeveynlerinin yanında kendini güvende hisseden bebeklerin, öğrettiğiniz her kavramı daha iyi anlamasını sağlamış olursunuz. Birlikte oyun oynayarak bebeğinize daha iyi bir ortam sağlayabilirsiniz.