Bebek Pudrası Cildi Beyazlatır mı?

tarafından blogadresi
193 Görüntüleme

Cildimiz; hem sağlıklı kalarak ve iyi beslenerek içten korumaya özen gösterdiğimiz; hem de çeşitli bakım ürünleriyle dış dünyadan etkilenip, zarar görmemesi için çeşitli bakım ürünleriyle desteklediğimiz; güzelliğimizin ana mimarlarından.

Cildimiz için kullandığımız diğer ürünlerin yanı sıra bir ürünün daha adından söz ediliyor; bebek pudrası. Öyle ki ilk duyduğunuzda şaşırıyorsunuz; ama bebek pudrasının cilt için kullanım alanı oldukça geniş. Bunlardan birisi de; özellikle yaz aylarında istediğimizden biraz fazla bronzlaşan cildimizin tekrar eski halini almasında veya bir iki tona kadar beyazlamasında etkili olduğu. Peki, gerçekten öyle mi? Yani esas olarak bebek bakımında kullanılan bu ürün; cildin rengini beyazlatma konusunda da etkili mi? Birlikte inceleyelim:

Bebek Pudrası

Dilerseniz önce bebek pudrasının nasıl bir ürün olduğunu anlayalım. Bebek pudrası, diğer adıyla talk pudra; genel anlamda bebeklerin pişik olmasını önlemek ve ciltlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için üretilmiş malzemelerden biri. Beyaz ve sıkıştırılmış bir toz yapıya sahip. Hassas bebek cildine olan olumlu etkileriyle; güzellik ve cilt bakım dünyasının da dikkatini çeken bir ürün. Peki, bebek pudrası; kozmetik ve güzellik alanında ne gibi nedenlerle kullanılıyor.

Itır Yağının Cilde Faydaları başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bebek Pudrası Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dediğimiz gibi, temel kullanım alanı olan bebek bakımının dışında; başka birçok amaca daha hizmet eden bebek pudrası; saçlardan kirpiklere ve cilt bakımına kadar farklı pek çok alanda kendisine yer buluyor. İşte bazı örnekleri:

Bebek Pudrasının Saç İçin Kullanımı

Bebek pudrası saç için de kullanılıyor; özellikle de çabuk yağlanan saçların daha rahat kullanılması ve sık sık yağlanarak olumsuz bir görüntüye sahip olmaması adına; ürün çokça tercih ediliyor. Çok sık yıkamanıza rağmen saçınız yapısından dolayı kısa sürede yağlanıyor ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa; ya da saçınızı yıkamak için yeterli zamana sahip değilseniz; elinizin altında, kolaylıkla ve gayet ucuza temin edebileceğiniz bir bebek pudrası bulundurabilirsiniz. Özellikle saçlarınızın diplerinde kullanarak; bir nevi kuru şampuan yerine geçecek bir ürün kullanmış olursunuz.

Bebek Pudrasının Kirpikler İçin Kullanımı

Bunun dışında bebek pudrasının kullanıldığı bir başka alan da kirpikler. Pek akla gelmeyecek bir seçenek olsa da; pudranın kirpikleri daha hacimli ve bakımlı gösterdiği bir gerçek. Peki, nasıl uygulanıyor? Çok basit; kirpik uçlarınıza sürüp dağıtacağınız az miktarda bebek pudrasının üzerine maskaranızı sürerseniz; etkisini fark edeceksiniz. Tabii gözlerinize kaçırmamak şartıyla!

Saç ve kirpikler için etkisine ve kullanım alanına değindikten sonra; gelelim bebek pudrasının cilt üzerindeki etkilerine:

Bebek Pudrasının Cilt İçin Faydaları ve Kullanım Alanları

Ürünün cilt üzerindeki etkilerini anlatmaya başlamışken; ‘Bebek pudrası sivilce izlerini geçirir mi?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Bu konuda pek çok farklı yorum var. Genel olarak pudranın cildin güzelleşmesinde kullanılan bir ürün olduğunu artık biliyoruz. Sivilce izleri üzerindeki etkisini anlamak için; uzun vadede kullanmak ve sonuçlarını görmek gerekebilir. Ama kısa vadede çok güzel bir kapatıcı vazifesi gördüğü için; canınızı sıkan sivilce izlerini de kapatabilir. Sivilcelerin üzerine sürdüğünüz bir miktar talk pudra; zaman içinde sivilcelerin kurumasına ve geçmesine yardımcı olacaktır.

Bebek pudrasının cilt için kullanımı bununla sınırlı değil elbette. Diğer bazı kullanım alanları şöyle:

  • Örneğin bebek pudrasını makyajınızı bitirdikten sonra; makyajınızın kalıcılığını arttırmak için sabitleyici olarak kullanabilirsiniz. Hem de zaten masraflı olan kozmetik ürünlerinden bir kısmı için; ucuz fiyatlı ve zararsız bir muadilini kullanmış olursunuz.
  • Ciltte tahrişe neden olan bazı durumlarda da bebek pudrası kullanılıyor. Örneğin; güneş lekeleri veya böcek ısırıkları gibi cilt üzerinde kızarıklığa sebep olan durumlarda tercih edebilirsiniz. Tabii eğer cildinizdeki tahriş ve hassasiyet yüksekse; bir uzmana görünmeniz daha doğru olacaktır.
  • Bebek pudrasının cilt üzerindeki bir başka kullanım şekli de özellikle yağlı ciltler açısından faydalı. Çok yağlı bir cilde sahipseniz ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa; talk pudrayı yüzünüze dağıtarak uygulayabilirsiniz. Hem kısa ve uzun vadede cildinizdeki yağlanmayı azaltacak hem de cildinizin sürekli parlamasının önüne geçecektir. Cildin daha eşit bir tonda ve daha mat görünmesine katkı sağlar.
  • Aynı zamanda yüz bölgenizde terleme problemi yaşıyorsanız; gün içerisinde aralıklarla yüzünüze uygulayacağınız bebek pudrası ile bu sorunu hafifletebilirsiniz.
  • Siz de ayna gibi bir cilt sevenlerdenseniz; bebek pudrası buna yardımcı olacaktır. Pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamaya yardımcı bir üründür.

Uzun ve kısa vadede sivilceler üzerinde etkili olduğundan bahsetmiştik. Hatta yalnızca bebek pudrası ve su kullanarak uygulayabileceğiniz bir sivilce maskesi bile yapmak mümkün. Oldukça pratik ve fazladan hiçbir işlem gerektirmeyen bu maskede; bir miktar talk pudranın üzerine yetecek kadar su eklemeniz yeterli. Ardından yarım saate yakın yüzünüzde bekletmeli ve durulamalısınız. İşte bu kadar!

Cildimizde birçok şekilde kullanabildiğimiz bebek pudrasının sıkça söz edilen bir diğer özelliğiyse; cilt tonunu açma etkisi. Peki, bebek pudrası cildi beyazlatır mı gerçekten? Kullananlar tarafından bu yönde olumlu yorumlar yapılıyor. Cilt tonunu açtığı bilinen bebek pudrasının bu özelliğinin daha çok geçici olduğu düşünülse de; cilt beyazlatma amacıyla sık sık kullanılıyor. Hem porselen gibi bir cilt isteyenler; hem de bronzluk sevmeyip, cilt rengini açmak isteyenler için; en güvenilir ve uygun fiyatlı ürünlerin başında geliyor. Hatta bu anlamda bebek pudrasıyla birlikte adından sıkça söz ettiren gül suyundan da bahsetmek gerek. Bu ikilinin çok sevilerek yapılan bir cilt maskesi var ve oldukça meşhur. Denemek isteyenler için; tarifi şöyle:

Bebek Pudrası ve Gül Suyu Maskesi

Cilde bebeksi bir doku kazandırdığı düşünülen maske için yalnızca iki malzemeye ihtiyaç var; bebek pudrası ve gül suyu. Gül suyunun doğal ve cilde şifa özelliğiyle; bebek pudrasının sıkılaştırıcı ve bakım yapan özelliği birleşiyor bu maskede.

1 tatlı kaşığı kadar gül suyuna ekleyeceğiniz 1,5 çay kaşığı bebek pudrası ile maskenizin malzemeleri tamamlanmış olacak. Yapmanız gereken tek şey; bunları kremsi bir kıvam alana kadar karıştırmak. Ardından temizleyip, kuruladığınız cildinize uygulayabilirsiniz. Çok fazla bekletmenize gerek yok çünkü kısa süre içinde nemi hapsedip; kurumaya başlayacaktır. Kurumaya başladıktan sonra; yüzünüzde fazla mimik yapmamaya dikkat edin, izlerin derinleşmesine neden olabilir. 15-20 dakika içinde yıkayıp, durulayabilirsiniz. Kuru ciltler için kullanımı haftada 2 kereye kadar önerilse de; yağlı cilt yapısına sahip olanlar için haftada 3 defaya kadar uygulamak mümkün. Cilt yapınızı ve ihtiyacı olan destek ürünleri anladıktan sonra; cilt bakımı daha kolay olacaktır.

Hepimizin istediği pürüzsüz ve ışıl ışıl sağlıklı bir cilt için; bebek pudrasını deneyebilir; aynı zamanda sağlıklı beslenmeyle ve bol su tüketerek de cildinize katkı sağlayabilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.