Bayanların ayakkabı seçimi nasıl olmalı

573

Kadınların ortak tutkusu ayakkabılar hem kombinlerini hem de şıklıklarını tamamlıyor. Model ve malzeme bakımından birçok farklı çeşidi olan ayakkabıların asıl fonksiyonu olan ayakları koruma görevi ise çoğu zaman unutuluyor. Ayakkabılar ayakların bir numaralı dostu olması gerekirken hatalı seçimler yüzünden ayaklara en çok zarar veren eşyalar arasında yer alıyor. Oysaki ayakkabıların, giyildiğinde ayakta varlığını hissettirmeyecek kadar hafif ve her türlü darbeden koruyacak kadar da dayanıklı olması bekleniyor. Ayakkabılar bu kurala göre seçilmediğinde ise sonuç yorgun ve fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyen ayaklar ile karşı karşıya kalınıyor. Sağlığını ve formunu yitirmiş ayaklar ile baş başa kalmamak için ayakkabı tercihlerinde dikkatli olunması gerekiyor. Tüm bir vücudun yükünü bacaklar ile birlikte taşıyan ayakların yarattığı yıkım tahmin edilenden çok daha ağır oluyor.

Kadınların Tutkusu Ayakkabılar
Ayakkabılar antik çağlardan bu yana insanlar tarafından kullanılıyor. İlk ayakkabının ise Mısır’da kullanılmaya başlandığı düşünülüyor. Ancak ayakkabıların kadınlar arasında bir tutku haline dönüşmesi ise 18. yüzyıla denk geliyor. O tarihlerden bu yana ayakkabılar kadınların tutkusu olmaya devam ediyor. Başlangıçta sadece soylular ve zengin burjuva sınıfının satın alabilmeye gücü yettiği şık ve pahalı ayakkabılar, sanayi devrimi ve seri üretim ile birlikte zamanla herkes tarafından satın alınabilir hale geliyor.

Yıllar geçtikçe moda kavramı ile birlikte gelişen ayakkabı sektörü kadınların önüne koyduğu sınırsız seçenekler ile her beğeniye karşılık vermeye devam ediyor. Ancak her ayakkabının ayak sağlığı için uygun olmadığını da vurgulamak gerekiyor. Kadınların gerek gündüz gerek ise gece kıyafetlerinde tercih ettiği yüksek ökçeli modeller dikkatli seçilmez ise ayak sağlığını tehdit ediyor. Ancak sanılanın aksine uzmanlar kadınları düz ayakkabılar için de uyarıyor. Ortopedik olmayan ayakkabıların ayak sağlığını tehdit ettiğini ısrar ile vurguluyorlar.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı

Bayanların ayakkabı seçimi nasıl olmalı

Her ayakkabının farklı bir fonksiyonu olmak ile beraber ayakkabı seçimi nasıl yapılmalı sorusunun ortak cevabı “ortopedik” kelimesi ile anlama kazanıyor. Ayakkabı alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ortopedik özelliklere sahip olmaları oluyor. Bunun dışında kullanım amaçları ve fonksiyonları da önem kazanıyor. Örneğin yürüyüş yapmak için tenis ayakkabısı almamak gerekiyor. Kadınların alışverişlerde yaptığı en bariz hatalar arasında bu husus yer alıyor.

Uzmanlar ayakkabı alışverişinde muhakkak kullanım amacı, fonksiyonelliği ve kullanım şartları dikkate alınmalı diyor. Kullanım amacının dışında ayakkabının malzemesi ile birlikte giyilecek yerin şartları da önem kazanıyor. Soğuk ve karlı iklimlerde giyilecek ayakkabıları zorlu kış koşullarına göre seçmek gerekiyor. Hatta yazın kumsalda giyilecek sandaletleri bile dikkatli seçmek gerekiyor. Havuz ya da plajlarda giyilen sandaletlerin çabuk kuruması ve bakteri üretmemesi önemli seçim kriterleri arasında gösteriliyor.

Ayakkabı Alışverişi Ne Zaman Yapılmalı
Bütün günün yorgunluğu üzerine akşamüstü yapılan alışverişler en doğru tercihler ile tamamlanıyor. Ayakların en şiş olduğu saatlerde yapılan alışveriş, ayağın en rahat ettiği ayakkabıyı bulmak için en ideal koşulları sağlıyor. Bu süreçte yapılan denemeler esnasında iki ayağa da giyilecek olan ayakkabı ile bir süre mağaza içerisinde dolaşmak faydalı oluyor. Ayağın topuk, yan ve burun kısmında ayakkabı içine tam oturması ve ayakkabının bu kısımlardan ayağa baskı yapmaması gerekiyor.

Saydığımız hususlara dikkat edildiğinde topuklu, düz ya da spor ayakkabı olsun ayak sağlığını tehdit etmeden konforlu ve rahat adımlar atmamak için hiçbir sebep kalmıyor.