Ayak Altında Pamukçuk Oluşmasının Sebepleri

Bu yazıda Ayak Altında Pamukçuk Oluşmasının Sebepleri konusunu sizler için inceledik.

216

Ayak pamukçuğu genel olarak parmak aralarında oluşan bir rahatsızlıktır. Fakat nadiren ağrılı olabilirler. Genelde aşırı bir kaşıntı görülür. Özellikle ayak parmaklarının aralarında koku yapar ve beyaz döküntülerle kendilerini açığa vururlar. Ciddi bir sağlık sorunudur. Görülen etkileri; Ayakta döküntüye neden olur, ayakta koku yapar, ileri derecede kaşıntılar ise deride tahrişe neden olurlar. Bazen de bunların yanı sıra alerjik reaksiyonlarında görülme durumu vardır. Bunlar Ayak altında pamukçuk oluşmasının sebepleri olarak bilinir.

Ayak Pamukçuğu İçin Tentürün Uygulanması;

Öncelikle bu uygulamayı gece yatmadan önce yapmanız daha iyi olacaktır. Ayaklarınızı ılık su ve sabunlu su ile bir defa yıkayınız. Daha sonra ayaktaki pamukçuk için tentürün uygulanacağı yerlerdeki ölü derileri tahriş etmeden temizleyiniz. Ayak parmaklarındaki ölü deriyi temizledikten sonra tentür bir pamuğa emdirilir ve ayak pamukçuğunun olduğu yerlere teker teker pamuk yerleştirilir. yapılan bu işlem tüm enfeksiyon bölgeleri için uygulanır.

Önemli not; Bu uygulanan pamuklar 2 veya 3 saatten fazla ayakta durdurulmaması gerekir. Ve o pamuklar alındığı gibi ayaklar yıkanmamalıdır. Uygulamadan 3 veya 4 saat sonra ayakların yıkanması daha iyi sonuçlar verir. Bu işlem 3-4 gün aralıkla 15 gün sürdürülür. Daha sonra 2-3 ay ara verilir. ve tekrar yenilenir aynı işlem.

Ayak Pamukçuğundan Korunma Yolları

Pamukçuk hastalığından korunmada kişisel temizlik en önemli etkenlerden biridir. Tabi bu yeterli değildir korunmak için. Başkalarıyla kullanmakta olduğunuz ortak alanlar ve kullanılan ortak eşyalar pamukçuk hastalığının bulaşması için önemli bir gerekçedir.

Bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken hususlar; havuzlar ve plajlar gibi ortak alanların kullanımından sonra ayakların iyice dezenfekte edilmesi gereklidir. Ailede pamukçuk hastalığı geçiren kişiler varsa kullanılan kişisel eşyalar mutlaka ayrılmalıdır. Her zaman bulaşmaya sahip olan eşyalar kişisel olarak kullanılmalıdır. Ayrıca derinin ph dengesini bozacak terleme durumları ortadan kaldırılmalıdır ve vücudun aşırı terleyen bölgeleri her zaman temiz tutulmalıdır.Gerekirse o bölgelere pudra kullanılmalıdır. Kullanılan ayakkabılar temiz tutulmalı ve ayakkabılar kullanılmadığı zamanlar pudralanarak kaldırılmalıdır. pamukçuk beslenebildiği sürece yayılma göstermektedir.