Aspirinin Saça Faydaları? Aspirin Saça Nasıl Uygulanır?

tarafından Blog Adresi
101 Görüntüleme

Aspirinin saça sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Saçların sağlığının korunması ve problemlerden arınmasında oldukça etkili. Aspirinin saça faydaları için düzenli aspirin maskesi uygulanmalıdır. Peki, Aspirin Saça Nasıl Uygulanır?

Saçları Uzatır ve Saçlara Parlaklık Kazandırır

Birçok fayda sağlayan aspirinin PGD2 proteinini engelleme özelliği vardır. Proteini engellerken saç kökündeki ölü deri hücrelerini temizler. Böylece kan dolaşımı hızlanır. Bunun yanı sıra; saç dipleri daha çok oksijen alır. Buna bağlı olarak da saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Aspirinin içeriğinde salisilik asit bulunur. Bu asit sayesinde saçlar parlak bir görünüm kazanır. Salisilik asit saç köklerini tüm ölü deriden ve kalıntılardan arındırır. Bu da saça normalden çok daha fazla parlaklık verir.

Aspirinin Saça Faydaları? Aspirin Saça Nasıl Uygulanır?
Aspirinin Saça Faydaları? Aspirin Saça Nasıl Uygulanır?

Saç Kırıklarını Azaltır

Saç kırıkları saçın sağlığını etkilemenin yanı sıra; saçın görünüşünü de olumsuz etkiler. Kadınların saçlarıyla ilgili en sık yaşadıkları durumlardan biridir. Aspirin saç kırıklarını da azaltır. Aspirin maskesi düzenli olarak uygulanmaya devam ederse saç kırıkları gözle görülür şekilde azalır.

Saç Temizliği Yapar ve Saçı Kepekten Arındırır

Saçların temizliği denince akla gelen saçın yıkanması olur. Saçların düzenli yıkanması derinlemesine temizlik anlamına gelmez. Sağlıklı saçlar için saçların derinlemesine temizlenmesi gerekir. Aspirin, bir peeling etkisine sahiptir. Saçları derinlemesine temizler ve saçın derisinde meydana gelebilecek mantar hastalığını önler.

Mantar problemi olan saçlarında mantardan kurtulmasında etkilidir. Bununla beraber, saçı temizleyerek saç diplerindeki ölü hücreleri tamamen ortadan kaldırır. Saçların en büyük ve en önemli problemlerinden biri kepektir. Aspirin içeriği sayesinde saçlar kepeklerden arınır. Saç derisindeki Ph dengelenir ve kepek oluşumu önlenir.

Kaşıntıyı Önler

Saç diplerinde kaşıntı oldukça rahatsız edicidir. Birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Aspirin, antibakteriyel ve antifungal özelliktedir. Saçı tüm zararlı bakterilerden arındırır. Bakterilerin arınmasıyla kaşıntı son bulur. Ayrıca, bu özellikleriyle saç derisinin ihtiyacı olan bakımı da sağlar.

Klorun Zararını Engeller

Klor saçın rengini açar. Ancak; saçın yapısına da son derece zarar verir. Sıklıkla havuza giren kişilerin saçları çok daha kuru ve sönüktür. Zira, klor zamanla saçın canlılığını ve nemini yitirmesine neden olur. Aspirin klorun neden olduğu sorunları ortadan kaldırır.

Saç Rengini Korur

Saç rengini koruması da aspirinin saça faydaları arasında dikkat çeker. Klor gibi sebeplerle saçın renginin solmasına aspirin çare olur. Bu gibi sebeplerle saçın renginde meydana gelen değişimleri ortadan kaldırır. Bununla beraber, saça yapılan boyanın akmasında da etkili olduğunun belirtilmesi gerekir.

Saç Dökülmesini Önler

PGD2 prostaglandin isimli protein saç dökülmelerine yani saç kayıplarına neden olur. Bu proteinin üretimini engelleyen her şey saç dökülmelerini önler. Aspirin de bu proteini engellemektedir. Dolayısıyla bu özelliğiyle saç dökülmelerini ciddi ölçüde azaltır. Aynı zamanda saçların gürleşmesini ve güçlenmesini destekler.

Aspirinin Saça Faydaları? Aspirin Saça Nasıl Uygulanır?
Aspirinin Saça Faydaları?

Aspirin Maskesi Uygulamaları

Aspirinin saça yararları bir hayli fazla. Aspirinin saça olumlu etkilerini görmek için aspirin maskelerinin uygulanması gerekir.

Malzemeler;

  • 2 adet aspirin
  • 2 kaşık kadar şampuan
  • 1 kaşık elma sirkesi

Uygulanışı; aspirinler iyice ezilir. Toz haline getirildikten sonra şampuan ile güzelce karıştırılır. Saçlar, bu karışımla yıkanır. Saçlar durulandıktan sonra bir bardak suya karıştırılan miktarınca elma sirkesiyle saçlar yeniden durulanır. Bu aspirin maskesi, saçlardaki kepeği önler. Saçların daha çok uzaması için ise yine etkili bir aspirin maskesinden yararlanılır.

Malzemeler;

  • Saç diplerinin yumuşaması için tercihe göre 2 çorba kaşığı badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı
  • 4-5 adet aspirin
  • 2 çorba kaşığı hint yağı

Uygulanışı; bu maskenin temiz saçlara uygulanması gerekir. Kirli saçlarda etkili olmaz. İlk olarak badem yağı ile Hindistan cevizi yağı karıştırılarak ısıtılır. Aspirinler ezilerek toz haline getirilir ve yağın içine ilave edilir. Hazır hale getirilen bu karışım, saç köklerine masaj yapılarak yedirilir. Bu maskenin saçlarda 20 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Daha sonra ılık suyla yıkanarak saçlar durulanır. Bu maske haftada iki kez düzenli olarak uygulanmalıdır. Bu maskede hint yağının saç uzatma etkisinden maksimum fayda sağlanır. Yağlı saçlara sahip olanlar ise farklı bir aspirin maskesi uygulamalıdır.

Malzemeler;

  • 2-3 adet aspirin
  • Şampuan

Uygulanışı; aspirinler iyice ezildikten sonra şampuanla karıştırılır. Bu karışımı saçlara uygulanır. Bu uygulamadan sonra yaklaşık olarak beş dakika beklenmesi gerekir. Süre sonunda saçlar iyice durulanır. Bu maskeye bir süre devam edilirse saçların yağlanmasının azaldığı görülür.

Cansızlaşan saçlar için de aspirin maskesi uygulanmalıdır.

Malzemeler;

  • 30 aspirin
  • Bir yemek kaşığı karbonat

Uygulanışı; aspirinler sıcak su içinde eritilir. Karbonat ilave edildikten sonra karışım ılık haldeyken saç köklerine masajla yedirilir. Maske saçlarda 15 dakika bekletildikten sonra durulanır. Bu maske ile saç diplerinde kalan tüm kalıntılar temizlenir. Söz gelimi; kozmetik ürün kalıntıları ve ölü deri gibi. Bunlardan arınan saç kökleri canlılığa kavuşur.

Aspirin maskeleri uygulanırken saç tipleri dikkate alınmalıdır. Saç tipine uygun maske tipi seçilip uygulanmalıdır. Aspirin maskelerinin bir kez uygulanması elbette yeterli olmaz. Bunun için belirli bir dönem düzenli olarak yapılmalıdır. Böylece istenen sonuç elde edilebilir.

Aspirin maskeleri uygulanmaya başlandığında saçın sağlığını korumaya özen gösterilmelidir. Saçı yormaktan kaçınılmalıdır. Söz gelimi; saç kuruyken taranmamalıdır. Saça çok işlem uygulatmaktan kaçınılmalıdır. Bununla beraber, beslenmeye de özen gösterilirse bu tip maskelerin faydaları kısa sürede elde edilebilir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.