Apple Araba Tanıtacak Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı

tarafından Blog Adresi
431 Görüntüleme

Apple araba tanıtacak tanıtım tarihi ortaya çıktı. Şimdi buna ait tüm detayları öğrenelim. Apple sürücüsüz araba için geri sayıma başlamış sayılabilir. “Apple Car” ismini taşıyan özel otomobille ilgili önemli detaylar gizli tutulmaya çalışılsa da yavaşça öğrenilmeye başlıyor. Reuters’ın haberinden alınan bilgilere göre Apple, otonom sürüş özellikli ve elektrikli otomobil üretecek. Tabii eğer tarihte bir değişiklik olmazsa 2024 yılında karşımıza çıkacak. Ama Apple’dan henüz tarihle alakalı bir onay gelmedi.

Bu yüzden kesinliği hakkında pek bir bilgimiz yok. Ayrıca bunun için birtakım testler ve sertifikalar hariç yasal işlemler de gerekiyor ve bunlar zaman alan süreçler. Bu yüzden tarih konusunda net bir şey söylenemeyebilir. Ayrıca bu testler için arabanın sürüş deneyimine sokulması gerekiyor, yani araç yollarda görülmeli. Arabanın görünüşüne dair detaylar ise henüz bilinmemekte.

Apple Araba Tanıtacak Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı
Apple Araba Tanıtacak Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı

Apple Markası

Apple ABD merkezli bir markadır. Kurucuları Ronald Wayne, Steve Jobs ve Steve Wozniak’tır. Apple genellikle bilgisayar, müzik çalar, tablet ve akıllı saat üretmektedir. Hepimiz de bu ürünlerden ve modellerden biliyoruz. Fakat bu sefer de Apple araba tanıtacak tanıtım tarihi ortaya çıktı. Evet, şaşırtıcı olsa da araba üretimi için harekete geçti.

Apple Car Hakkında Elde Edilen Duyumlar

Apple araba tanıtacak tanıtım tarihi ortaya çıktı dedik.İlk söylentiler, elde edilen bilgiler “Apple Car”ın kendi kendine sürüş yeteneğinin olacağı ve tamamen elektrikli olacağı yönünde. Bazı iddialara göre Apple Car üretimi için Apple kendi kendine hareket edebilir veya bir otomotiv firmasıyla ortaklık kurabilir.

Apple Hakkında Ek Bilgi

IPhone üreticisinin “Project Titan” olarak bilinen otomotiv sektörü üzerine ilk çalışmaları 2014 yılında başlamasına rağmen dengesiz ilerleyişinden dolayı bir noktada çalışmaları durdurma kararı alındı.

Apple Car Tasarımı

Apple araba tanıtacak tanıtım tarihi ortaya çıktı dedik fakat Apple Car tasarımı hakkında ortada kesin bir bilgi yok fakat DigiTimes’ın ortaya attığı iddiaya göre Apple Car Tesla ile benzerlik gösterecek otonom tasarıma sahip olabilir.

Apple Car Özellikleri

Apple Car hakkında bilinen bazı özellikler bulunmaktadır. Apple Car tamamen elektrikle çalışacak. Teknolojinin gelişmesiyle beraber elektrikli araçlar çoğalmaya başladı. Bu araçlar çevre için büyük önem taşıyor. Bu yüzden bu ürün çok fazla ilgi çekebilir. Apple Car aynı zamanda özel bir pil tasarımına sahip olacak. Yani lityum-iyon bataryalar yerine nanocell bataryalar olacak. Aksine lityum demir fosfat yapısı içerecek. Nanocell bataryalar daha uzun menzil özelliği sunar ve ısıya daha dayanaklıdır, kobalt kullanmaz. Bu özelliklere bakıldığında güvenlik ve menzil özellikleri daha iyi duruma getirilirken maliyetini düşürebilecek olanaklar üzerinde çalışıyorlar. Görünüşe göre Apple Car çok fazla ilgi çekeceğe benziyor.

Apple Geçmişte Apple Car Mesajı Vermiş Olabilir Mi?

Apple hakkında geçmişte çıkan bazı haberler bulunmakta. Yani zamanında yapılan haberler aslında Apple Car’ın önceden üzerine düşünüldüğü ve uzun süreçler geçirerek şu anki bizim bilmediğimiz aşamasına geldiğini gösteriyor.

Şimdi bu haberlere göz atalım;

  • Aslında Şubat 2015 itibarıyla, önemli sayıda Apple çalışanının bir elektrikli otomobil projesi üzerinde çalıştığı ve Apple’ın bu proje için yeni çalışanlar işe aldığı ortaya atıldı. The Wall Street Journal, bu modelin bir arabadan çok bir minivana benzeyeceğini söyledi. Ki işe alım süreci çevreye yayılmasını da beraberinde getirecektir.
  • 2015 Ekim ayında Tim Cook, otomobil endüstrisi hakkında birtakım sözler sarfetti. Bunlar “Bu sektörde muazzam bir değişiklik olacak gibi görünüyor, muazzam bir değişim. Buna katılmayabilirsiniz. Ben de öyle düşünüyorum.” gibi cümleler oldu.
  • 2016’da Elon Musk, “Bunu yapmak için binden fazla mühendis kiralarsanız bir şeyi gizlemek oldukça zordur.” gibi bir cümle kurarak aslında iddiaların doğru olduğunu ve araba fikrinin var olduğunu düşündüğünü belirtti.
  • 2018 Ağustos ayının 24’ünde Apple’ın insansız arabalarından birinin test sırasında bir kazaya karıştığı da bildirildi. Bu da gösteriyor ki yüksek ihtimalle birtakım denemeler de yapılmış olabilir.
  • Ayrıca Kasım ayının sonlarında tekrardan Apple’ın otonom sistemler üzerine çalışması için otomotiv test mühendisliği mezunlarını işe aldığı belirtildi.
  • Apple’ın Arizona’da bulunan eski bir sahayı kiraladığı belirtildi. Bu da büyük ihtimalle testler vs. içindi.

Geçmişe baktığımızda bu gibi bazı haberler bunu doğrular nitelikte.

Apple Araba Tanıtacak Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı
Apple Araba Tanıtacak Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı

Apple Car Ne Kadar Başarılı Olabilir?

Etrafta birçok araba modeli ve otomotic devlerinin yanında teknolojik ürün markası Apple’ın ne kadar başarılı olacağı açıkçası merak konusu. Aslında bu kadar ün ve başarıdan sonra tasarımı ve yapısı niteliğiyle iyi görünmelidir. Bu, bilindik ve ünlü bir marka olmanın getirdiği büyük sorumluluklardan biridir. İnsanların beklentisi çok üst düzeyde olabilir. Sonuç olarak da Apple’ın imajı söz konusu. Üretildiği veya satışa sunulduğu andan itibaren diğer markalarla karşılaştırılacağı için ismi ve boyutu ile de ön plana çıkmalıdır. Bir diğer problem ve başarı şansı ile doğru orantılı olan nokta fiyat.

Dünyadaki tüm insanların, özellikle de araba alıcıların maddi durumu birbirinden çok farklı. İnsanlar teknoloji devi bir markanın arabasını pahasına rağmen alır mı, bilinmez ve düşündürücü kısmı budur. Ayrıca çoğunluğa hitap etmeyen bir lükslükte olursa başarıya ulaşması biraz zor gibi. Aynı zamanda sosyal medya kullanıcılarından bu konuyla ilgili gelen birtakım yorumlar da aynı telefonlarında fark ettikleri yavaşlatma özelliğinin arabalarda da meydana gelebileceği hakkında dalga geçiyor. Fakat ününden dolayı güvenip denemek isteyenler mutlaka olacaktır. Ki teknolojik ürünlerdeki başarısı göz önünde bulundurulması gerekecek kadar iyi. Bu da Apple’ın ismen avantajlardan yalnızca birisidir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.