Annelerde Göz Tansiyonu Sebepleri

Bu yazıda Annelerde Göz Tansiyonu Sebepleri konusunu sizler için inceleyeceğiz

130

Halk tarafından karasu olarak bilinen göz tansiyonu tedavi edilmemesi halinde kalıcı göz hasarlarına veya gözün görme yeteneğinin tamamen kaybına neden olabilir. Genellikle ileri yaşlarda görülen hastalık için belirtileri takip etmek ve kontrollü olmakta fayda vardır. Her kesimden insanda görülebilen bu hastalık anne adaylarında daha sık görülür. Bu nedenle annelerde göz tansiyonu sebepleri çok merak edilen konuların başında gelir.

Göz Tansiyonu Nedenleri

Göz tansiyonu için sebeplerin başında kalıtsal yatkınlıklar gelir. Aile üyelerinde daha önceden yaşanmış olan bu tarz bir hastalık daha sonraki neslin de aynı hastalıktan şikayetçi olmasına neden olabilir. Ayrıca yaşın ilerlemesi de bir başka nedendir. 65 yaşından sonra daha fazla görülen hastalık için 40 yaş üzerinden sonra düzenli kontrol şarttır. Şeker hastası olan kişilerin de aynı şekilde risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Kullanılan kortizonlar göze etki edebileceğinden dolayı şeker hastalarının daha dikkatli olması gerekir.

Diğer Nedenler

Gözünde miyop veya hipermetrop olması halinde bazı kişilerde tetikleyici olarak yine göz tansiyonu oluşumundan bahsetmek mümkündür. Ayrı ince bir retinanın olması da yine karasu hastalığının oluşmasına temel oluşturabilir. Kansızlık anne adaylarının en sık gördüğü hastalıklardan bir tanesidir ve bu hastalık da yine göz tansiyonu oluşumunda rol oynamaktadır. Bu nedenle bu belirtilere dikkat etmek ve hemen doktor gözetiminde tedaviye başlamak gerekir.