Aç Kalarak Zayıflamanın Beden Sağlığına Zararları

185

Fazla kilolar insanlar için tartışılmaz bir yüktür. İnsanların fazlalıklarından kurtulması ve sağlığına kavuşması için pek çok diyet bulunur. Diyet yaparak zayıflamak için belirli bir disiplin gerekmekte ve pek çok kişi bu disiplini sağlayamamaktadır. Zira kilolu vermek isteyen fazla kilolara sahip bireyler için yemek yemek doymak demektir. Kilolu bireyler için doymak gün içinde dinç olmak için ihtiyaç duyulan besinleri karşılamak değil, mideyi tıka basa doldurduğunda oluşan histir. Artık yiyemeyecek hale geldikleri sırada doygunluk hissi yaşadığını düşünürler. Diyet sürecindeki kişiler sofraya her oturduklarında tıka basa doymadan kalkmadıklarını fark edip sofraya oturmaktan kaçınacak hale gelebilirler.

Yemek Yemekten Kaçınmak İnsanı Nasıl Etkiler?
Öğünlerdeki yemekte kontrol sağlayamayıp fazla yemek düşüncesiyle sofradan kaçınan kişiler açlık hissini atıştırmalıklar ile yatıştırması mümkündür Atıştırmalıklar kişinin alması gereken besin değerlerini karşılamaya yetmeyecek miktarın azlığına bağlı olarak kişide bir miktar kilo kaybına sebebiyet verecektir. Bunu fark eden kişi miktarı giderek azaltacak açlık sınırında günlerini geçirmeye başlayacaktır. Aç kalarak kontrolsüz bir şekilde zayıflama başlarda kişide halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, saç dökülmesi ve unutkanlık oluşturacaktır. Tartıda az görünmek kilo vermek değildir zira aç kalarak verilen kilolar yağ kütlesinden değil, kas ve su kütlesinden eksilmektedir. Vücudun %75’i su iken aşırı su kaybı ve bedeni saran kas kütlesindeki azalmalar kişinin sağlığına zarar verecektir. Kişinin bu esnada sağlığına zarar verecek davranışlardan kaçınması gerekmektedir.

Hızla Kilo Vermek Sağlığa Nasıl Etki Eder?
Aç kalarak ve aç kalmakla eş değer şok diyetleri uygulamak hızla kilo vermeye yardımcı olsa da sağlığa verilen kiloların miktarıyla ölçülemeyecek kadar zararlar verecektir. Kas kütlesindeki azalma kalp kaslarını etki edip kalp ritm bozukluğuna sebebiyet verebilir. Su kaybı cilt hasarlarının oluşmasıyla beraber kişinin sağlıksız görünüme sahip olmasına neden olacaktır. Aç kalarak verilen kilolar çeşitli beyin hasarlarına neden olarak vücuttaki işleyişi olumsuz etkileyebilir. Şok diyetler ile bozulan metabolizma hızı ve asit üretimi dengesinin bozulması midede çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep verebilir. Yenilen besinler mideden başlayarak bütün vücut işleyişine etki ettiği için aç kalmak sadece mideyi küçültmez, kişinin sağlığını da büyük ölçüde bozacaktır.