Aamir Khan Kimdir? – Aamir Khan Filmleri

tarafından Gizem Tutkun
97 Görüntüleme

14 Mart 1965 doğumlu Hint oyuncu Aamir Khan ya da tam ismi ile Mohammed Aamir Hussain Khan aynı zamanda yönetmen, senarist ve yapımcıdır. Çocuk yaşta sinemaya katılan oyuncu farklı türlerdeki filmlerde aldığı roller ile çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Aamir Khan Prodüksiyon adını verdiği bir şirket kuran ünlü oyuncu kısa sürede dünya çapında oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Genellikle müzik ve dansın eşlik ettiği filmleri ile Bollywood ’un Tom Hanks ‘i olarak da tanınan usta oyuncu 2011 ve 2014 yıllarında UNICEF Ulusal Barış Elçisi olarak seçilmiştir. 

Aamir Khan Filmleri

Mutlaka izlemeniz gereken Aamir Khan filmlerini sizler için derlerdik.

Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) – 2001
Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) – 2001

Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) – 2001

Mumbai ve Sidney de geçen film, aşk hakkındaki üç farklı görüşü ele alır. Aynı zamanda dostluğunda ön plana çıktığı filmde üç çocukluk arkadaşın ilişkileri işlenmiştir. Hüznün de yer aldığı bu filmi izlemekten keyif alacaksınız.

Lagaan (Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan 'da) – 2001
Lagaan (Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan ‘da) – 2001

Lagaan (Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan ‘da) – 2001

Film, 1980’lerin başlarında İngiliz sömürgesindeki Hindistan’ın bir köyün de geçiyor. Köylü halkı yüksek vergileri ödeyememektedir ve İngiliz Subay bu borçları silmeyi kabul eder. Ancak tek bir şartı vardır: Kritek maçını kazanmaları. Halk borçlarının silinmesi için daha önce hiç duymadıkları bu spor dalındaki maça hazırlanmaya başlar.

Fanaa (Kaybolmuş) – 2006
Fanaa (Kaybolmuş) – 2006

Fanaa (Kaybolmuş) – 2006

Kör bir genç kız ve bir tur rehberinin aşk hikayesini konu alan romantik drama filmidir. Fakat bu aşk hikayesinin tur rehberinin ölümü ile yarım kaldığı düşünülürken aslında beklemedik bir sürpriz ile karşı karşıya kalıyoruz. Aamir Khan ‘ın anti-kahraman olarak rol aldığı bu filmin Gujarat Hükümetinde gösterimi yasaklanmıştır.

Rang De Basanti (Sarıya Boya) – 2006
Rang De Basanti (Sarıya Boya) – 2006

Rang De Basanti (Sarıya Boya) – 2006

İngiliz bir öğrenci, Hindistan devrimcilerinin öyküsünden esinlenir ve bir belgesel çekmek adına araştırma için Hindistan Yeni Delhiye gider. Orada beş üniversite öğrencisi ile arkadaş olur. Aslında batı özentisi olan bu gençler bu tür bir belgesel çekmenin zorluğu bir gün değişir.

Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar - Her Çocuk Özeldir) – 2007
Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir) – 2007

Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar – Her Çocuk Özeldir) – 2007

Aamir Khan’ın hem yönetmenliğini yaptığı hem de baş rolünde oynadığı film bir öğretmen ve öğrencinin hikayesini ele alır. Derslerindeki başarısızlıklara dayanamayan aile en sonunda onu yatılı okula verir ve burada tanıştığı resim öğretmeni onun hayatını değiştirir. Her annenin, babanın ve mutlaka öğretmenlerin izlemesi gereken film gerçekten de her çocuğun özel olduğunu anlatıyor.  

Ghajini – 2008
Ghajini – 2008

Ghajini – 2008

Bir Amerikan filminin Hint uyarlaması olan Ghajini, gözleri önünde nişanlısının öldürülmesi ile hayatı alt üst olan bir iş adamının hikayesini ele alır. Nişanlısının intikamını almak isteyen iş adımının bir soru vardır. Nişanlısı öldürüldükten sonra olanları hatırlamaz ve hafızası 15 dk da bir olanları unutur. Vücudu dahil her yerine aldığı notlar ile bir adamın intikam hikayesini izlerken hem duygulanacak hem de nefesiniz kesilecek.

3 Idiots (3 Aptal)– 2009
3 Idiots (3 Aptal)– 2009

3 Idiots (3 Aptal)– 2009

Hindistan da iyi bir üniversitenin mühendislik bölümünde okuyan üç yakın arkadaşın hikayesini konu al film güldürürken düşündüren türdendir. Eğitim sisteminin eleştirildiği film de hem kahkahalara hem de drama yer verilmiştir.  

Talaash (Yalan Çemberi)– 2012
Talaash (Yalan Çemberi)– 2012

Talaash (Yalan Çemberi)– 2012

Ünlü bir oyuncu, geçirdiği araba kazası sonucu hayatını kaybeder. Olayı inceleyen dedektife göre bu durum bir intihar veya sıradan bir trafik kazası değildir. Dedektif eşi ile problemlerinden kaçmak için kendini bu olaya verir ve bir hayat kadını ile tanışır. Devamında olaylar yavaş yavaş çözülmeye başlar. Sıradan bir polisiye filminden çok daha fazlası olan bu film mutlaka izlenmesi gereken Aamir Khan izlerindendir.

Dhoom 3 – 2013
Dhoom 3 – 2013

Dhoom 3 – 2013

Küçük oğlu ile birlikte işlettiği sirkin bankaya olan borçları yüzünden kapanmasını engelleyemeyen baba, oğlunun gözleri önünde intihar eder. Küçük çocuk büyür ve bankadan babasının intikamını almak adına bankayı büyük bir ustalıkla soyar. Bu hırsızlık davasının araştırılması üzerine kurulu olan filmin sonu oldukça şaşırtıcı. Sürpriz sonlar sevenlerin izlemekten keyif alacağı bir film.

PK – 2014
PK – 2014

PK – 2014

Dünyaya yabancı bir gezegenden gelen uzaylı, tıpkı bir bebek gibi her şeyi yeni öğrenmeye başlar. İşleyişi ve düzeni anlamaya çalışan uzaylının soruları vardır ve bu soruların cevaplarını öğrenmek ister. Sorularının içinde Tanrı arayışına giren uzaylının hikayesini hoş bir şekilde ele alan filmi izlerken kahkahalarınızı da tutamayacaksınız.

Dangal – 2016
Dangal – 2016

Dangal – 2016

Güreş şampiyonu bir baba ailevi sebeplerinden dolayı sporu bırakmak zorunda kalır. Yarım bıraktığı hikayesini devam ettirmek için bir erkek evlat isteyen babanın 4 kız çocuğu olur. Hikayesinin artık tamamlanamayacağını düşünen baba, kızlarının karıştığı bir kavga da onların potansiyelini keşfeder. Yitirdiği umudunu tekrar kazanan baba kızlarını güreş şampiyonaları için yetiştirmeye başlar. Gerçek bir hikayeden esinlenen film başarı için verilen fedakarlıkları da ele alıyor.

Secret Superstar (Gizli Süperstar)– 2017
Secret Superstar (Gizli Süperstar)– 2017

Secret Superstar (Gizli Süperstar) – 2017

Ailesi sıcak bakmamasına rağmen şarkıcı olmak isteyen genç bir kız YouTube ‘a yüklediği şarkıları ile ünlü olmaya başlar. Daha sonra da ona yardımcı olacak ve cesaret verecek bir gençle tanışır ve bu noktada hayatı değişmeye başlar. Film hayallerinin peşinden koşan genç bir kızın maceralarla dolu hikayesini ele alıyor.

İzlerken keyif alacağınız daha fazla film ve dizi için kategorimize göz atın…

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.