20 Dakikada makale nasıl yazılır ?

Hızlı makale yazma teknikleri

539

Kaliteli bir içerik hazırlamak, zaman ve emek isteyen bir iş olsa da kısa sürede daha çok makale yazmak ve para kazanmak elbette mümkün. Makale yazım süresini en aza indirgemek için birkaç yerden cümleler toplayıp onları olduğu gibi yazmak ise bu konuda en sık yapılan hatalar arasında.

Profesyonel düzeyde olan ya da bu yolda ilerleyen birçok yazar için geçerli olmasa da, kısa sürede daha çok makale yazıp evde para kazanma işini kolaylaştırmaya çalışan birçok kişi bu yanılgıya sıkça düşebiliyor. Fakat bazı yöntemleri uygulayarak, kaliteli bir makale üretmek ve bunu 20 dakika gibi kısa bir süreye sığdırmak da mümkün. İşte 20 dakikada kaliteli bir içerik üretmenin yolları…

İlginizi Çeken Konuları Yazmayı Deneyin ve Planlı Olun

Her konu herkes hitap etmeyebilir. Dolayısıyla eğer yazının konusu size hiçbir şekilde çekici gelmiyorsa, ne kadar iyi bir araştırma yaparsanız yapın saatlerce bilgisayarın başında vakit öldürebilirsiniz. Bu yüzden önceliği her zaman ilginizi çeken, yazabileceğinize inandığınız konulara verin. Eğer kendiniz bir makale başlığı belirliyorsanız bunu planlı bir şekilde yapın. Yani önce konuyu belirleyin, konuyla ilgili kaynakları araştırın ve bunları liste halinde bir yere not edin. Böylece kaynak araştırmakla da vakit kaybetmemiş olursunuz.

Düşüncelerinizi Liste Haline Getirin ve Kelime Sayısını Azaltın

Anlatmak istediğiniz konulardaki gereksiz ayrıntılardan ve tekrarlardan kaçının. Yalnızca okuyucuya vermek istediğiniz düşünceye odaklanın. Gerekirse bunları başlıklar halinde yazın ve sonra düzenli birer cümle haline getirin. Eğer size daha fazla kelimelik bir konu verilmediyse ya da kendi sitenizde yayımlayacaksanız makaleyi kısa tutmanızda da fayda var. Bu da yaklaşık 500 kelimelik bir makale anlamına geliyor. Okuyucunun sıkılmaması ve gereksiz tekrara düşmemek içinse kelime sayısını azaltmanız, makaleyi kısa sürede bitirmenize yardımcı olacaktır.

Tıkandığınız Yerde Bırakın

Bazı konular makaleye başladıktan bir süre sonra tıkanmanıza sebep olabilir. Böyle durumlarda yazıyı bitirmek için diretmeyin. Aksi takdirde kendinizi bir süre sonra bilgisayara boş boş bakıyorken bulabilirsiniz. Böyle durumlarda yazdığınız konuyu bırakmalı, ya daha çok ilginizi çeken konulara yönelmeli ya da rahatlamanızı sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz.

Önceliklerinizi Belirleyin

Konuyu ne kadar iyi bildiğiniz ve yazmaya olan hevesiniz de bazen makaleyi hızlı yazmanız için fayda sağlamayabilir. Kafanız dağınık olabilir ya da aklınızda o kadar çok fikir vardır ki bunları bir bütün haline nasıl getireceğinizi düşünebilirsiniz. Bu tarz durumlarda aklınıza ilk gelen ve en çok hoşunuza giden cümleleri öncelik olarak belirleyebilir ve geri kalan düşünceleri sıralayarak bunları makalenin sonlarına doğru yazabilirsiniz.