0 Kalorili Yiyecekler ve İçecekler

tarafından blogadresi
109 Görüntüleme

Hacmi küçük kalorisi büyük yiyecekler sağlıklı bir yaşam açısından büyük engel olma mahiyetine sahip olmakla birlikte aynı zamanda kilo alma ve obeziteye yakalanma riski konusunda da önemli bir özelliğe sahiptirler. Bu kapsamda tamamen doğal yollar ile beslenmek ve az kalorili atıştırmalıklar kapsamında daha doğal besin kaynaklarına yönelmek hem kilo alınmasını engelleyecektir hem de aynı zamanda sağlıklı bir yaşama açılan kapıların anahtarına sahip olunmasını sağlayacaktır.

Kilo aldırmayan yiyecekler tahmin edileceği üzere kalori bakımından daha az olmasına karşın besleyici özelliği bakımından zengin olan yiyeceklerdir. Bunlara eklenebilecek bazı özel içecekler de kilo alınması yönünde olumsuz etkiler göstermemektedir. Ayrıca besin değeri yüksek olan bu besinler doğal lezzetler olmaları bakımından dikkat çekmektedir ve bunula birlikte aynı zamanda az kalorili tok tutan yiyecekler kategorisinde de en çok başvurulan doğal kaynak olma özelliklerine sahiptir.

0 Kalorili Yiyecek Nedir?

Bilineceği üzere kilo alınmasını sağlayan en temel etken vücut içerisinde bulunan kalori miktardır. Vücut içerisinde bulunan bu kaloriler tüketilen besinler aracılığıyla vücuda giriyor olmakla birlikte az kalorili paket yiyecekler olduğu da belirtilmelidir. Buna karşın doğal yollardan elde edilen besinlerin pek çoğu kalori bakımından son derece dengeli bir özelliğe sahiptir demek yanlış olmayacaktır. Bu sebepten dolayı da az kalorili yemekler kapsamında doğal besin kaynaklarına yönelim gösterilmelidir.

0 Kalori Olan 16 Yiyecek ve İçecek

Tüketilse bile kilo almanızı sağlamayacak 0 kalori olan 16 yiyecek ve içecek:

Lahana

C Vitamini, lif ve potasyum bakımından son derece zengin olan Lahana neredeyse sıfır kalori sayılacak kadar az miktarda kaloriye sahiptir. 100 gr. Kadar lahanada 25 kadar kalori bulunuyor olmakla birlikte tüketimi konusunda harcanan enerji bu kalorinin yakılmasını bile sağlamaktadır.

Kıvırcık Lahana

Lahanagiller familyasından olan Kıvırcık Lahana da aile de bulunan diğer üyelere paralel olarak çok az miktarda kalori içerir. Az kalorili yemekler yapma konusunda özellikle çorba ve benzeri yemeklerin yapılabilmesine uygun olan bu doğal besin kaynağında antioksidan etkisi gösteren K Vitamini bolca bulunur.

Brokoli

Az kalorili yemekler yapma konusunda benzersiz bir doğal lezzet de herkes tarafından sıklıkla tercih edilen Brokolidir. Brokoli vücut içerisinde gösterdiği detoks etkisi ile biliyor olmakla birlikte aynı zamanda kolesterol dengeleyici bir özelliğe de sahiptir. Dolayısıyla bu sebze mucizevi faydalara sahiptir demek yanlış olmayacaktır.

Kereviz

Bir diğer doğal lezzet olan Kereviz, içeriğinde bulunan lifler ve yüksek oranda su ile kanserle savaşma konusunda önemli bir yardımcı besin kaynağıdır. Pek çok farklı biçimde ve formda kullanıma uygun olan bitkinin kalori değeri ise 100 gr. Kadar kerevizde 16 kaloridir.

Elma

Dünya çapında en çok tüketilen meyvelerden biri olan Elma, aynı zamanda zengin içeriği ile en yüksek düzeyde besleyici özelliğe sahip olan meyveler arasında da bulunur. Bu kapsamda 125 gr kadar elmada yaklaşık olarak 57 kalori bulunur ve sindirim konusunda belli zorlukları olduğundan bu kalorinin vücutta sindirim işlemleri sırasında yakılması son derece olasıdır.

Limon

Pek çok form ile kullanıma uygun olan Limon, her türlü kullanımda aynı etkinin alınmasını sağlar. Antioksidan görevine sahip olan doğal besin kaynağının 8 kaloriye sahip olduğu da belirtilmelidir. Aynı zamanda vücut içerisinde pek çok farklı hastalıkla savaşma konusunda da bu doğal lezzetin önemli işlevleri bulunduğu belirtilmelidir.

Mantar

70 gr. Kadar Mantar yaklaşık olarak 15 kaloriye sahiptir. Bu da sıfır kalorili yiyecekler kategorisine girmesine olanak tanır. En nihayetinde sindirim işlemlerinde ve hazırlanma sürecinde yakılan kalori miktarından bundan çok daha fazladır. Ayrıca tok tutucu bir özelliğe sahip olduğu da belirtilmelidir.

Portakal

Listede bulunan diğer yiyeceklere göre daha fazla kalori miktarına sahip olan Portal, 100 gr kadar ağırlığa sahip olması durumunda yaklaşık olarak 47 kalori alınmasına sebep olur. Buna karşın bu kalori alımı C Vitamininin vücuda girişinin sağlanması ve bağışıklık sistemi üzerinde gösterdiği etkiye fazlasıyla değecekti.

Soğan

Manganez, Biotin, B Vitaminleri, Fosfor ve Potasyum bakımından son derece zengin olan Soğan, faydaları bakımından eşsiz bir besin kaynağıdır. Kalori değeri ise 100 gr kadar soğanın yaklaşık olarak 40 civarındadır.

Şalgam

130 gr. Kadar Şalgam yaklaşık olarak 37 kalori içermektedir. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenler için sağladığı faydalar ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Havuç

A Vitamini bakımından son derece özel bir mahiyete sahip olan Havuç, söz konusu vitaminin alınması adına eşsiz bir kaynaktır. Özellikle görme duyusu üzerindeki etkileri düşünüldüğünde 128 gr kadar havuçtan alınabilecek 53 kalori neredeyse hiç değerindedir.

Pancar

Mangenez bakımından son derece zengin olan Pancar, yağ yakılmasına yardımcı olduğundan içerisinde bulunan kalori miktarı pek de önem arz etmez. 136 gr kadar porsiyonunda yaklaşık olarak 40 kalori bulunan besinin, yağ yakma konusunda benzersiz özelliği belirtilmiş olduğu gibi alınan kalorinin 0 mahiyetine sahip olmasını sağlar. Az kalorili yemekler kapsamında salata yapımında kullanılmaya son derece uygundur.

Pazı

36 gr kadar Pazı sadece 7 kaloriye sahiptir ve vücut üzerinde sağladığı etki ise benzersizdir. Kan pıhtılaşmasını önlediği gibi aynı zamanda K Vitamini bakımından da son derece zengindir. Bu özelliğinden dolayı sofraların vazgeçilmezi olan besinin, yeşil yaprakları olan bir sebze olduğu da belirtilmelidir.

Rezene

Aroma ve sos şeklinde kullanıma uygun olan Rezene aynı zamanda çay olarak da demlenebilmektedir. Bu kapsamda eşsiz bir içecek olan sebzenin tohumları ve kendisi farklı formlarda kullanıma uygundur. Bu bağlamda 84 gram kadar rezenenin yaklaşık olarak kalori değeri 27’dir.

Meksika Turpu

Elmaya benzeyen dokusu aynı zamanda patatesi de andırmaktadır. Çiğ olarak tüketilen Meksika Turpu, yaklaşık olarak 46 kaloriye sahiptir

Biberiyeler

Yemeklere lezzet katan Biberiyeler de neredeyse sıfır kaloriye sahip olan benzersiz yiyecekler arasındadır. Dolayısıyla kaçınmak yerine tüketerek sağlıklı bir yaşama sahip olmak mümkündür.

Itır Yağının Cilde Faydaları başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.